Reklamsız Sözcü

Pargalı yolun sonuna geldi

Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı İbrahim'in boğdurulması ekrana geliyor...

android-time 11:19 14 Ocak 2013
Pargalı yolun sonuna geldi
Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı İbrahim'in boğdurulması ekrana geliyor...

Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Okan Yalabık, Mehmet Günsür, Selma Ergeç, Tuncel Kurtiz gibi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ‘Muhteşem Yüzyıl' dizisinin bu çarşamba yayınlanacak bölümünde Osmanlı tarihin önemli olayları arasında yer alan Pargalı İbrahim boğdurulması ekrana geliyor.

Yapımını TIMS Productions'ın, yapımcılığını Timur Savcı'nın, yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan'ın yaptığı, senaristliğini ise Yılmaz Şahin'in üstlendiği Muhteşem Yüzyıl'da bu bölüm en önemli dönüm noktalarından biri yaşanıyor. Hürrem'in en büyük rakibi, Kanuni'nin en büyük dostu ve Hatice'nin büyük aşkı Pargalı, bizzat Kanuni'nin emriyle idam ediliyor.

İŞTE PARGALININ SON ANLARI VİDEO

Şeyhülislam Ebusuud Efendi'nin verdiği fetvayla kendi verdiği fermanı çiğneyen Kanuni, iftar için çağırdığı arkadaşıyla son kez yemek yiyerek, onu sonsuzluğa uğurluyor. Birkaç Avrupa dilini bilen, zeki ve sanatçı ruhlu kişiliğiyle tarihteki en parlak yöneticilerden biri olan Pargalı İbrahim Paşa, 1536 yılının Ramazan ayında Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile boğduruldu. 13 sene Vezir-i Azam, Rumeli Beylerbeyi, Serasker görevinde bulunan Paşa'nın, ölüm emrini verdiği İskender Çelebi'nin ölümün birinci yılında öldürüldüğü dikkat çekiyor. Pargalı, Süleyman'ın şehzadelik günlerinden beri en yakınındaki kişilerden biriydi. Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Süleyman, Muhteşem Süleyman'a; köle İbrahim ise devletin sadrazamı “makbul” İbrahim Paşa'ya dönüşmüştü. Ancak kibri ve elindeki yetkinin büyüklüğüyle padişaha rakip hale gelen Paşa, padişahın emriyle saraya çağrılıp uykusundayken boğduruldu. Padişaha yakınlığı nedeniyle “makbul” olarak adlandırılan İbrahim, hiç beklemediği bir anda, “maktul” İbrahim Paşa oldu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more