Reklamsız Sözcü

Patriotlar gölgesinde golf

Türkiye'ye getirilmesi büyük tartışmalara neden olan Patriotlar'ın montajı yapıldı.

android-time 17:19 25 Ocak 2013
Patriotlar gölgesinde golf
Türkiye'ye getirilmesi büyük tartışmalara neden olan Patriotlar'ın montajı yapıldı.

Suriye’den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı NATO’dan istediği Patriot füze savunma sistemleri Adana Havalimanı yanındaki askeri kışlaya konuşlandırıldı.

Deniz yolu ile Hollanda’dan getirilen ve İskenderun Limanı’ndan İncirlik Üssü’ne nakledilen 2 Patriot bataryası, montajları tamamlandıktan sonra merkez Seyhan İlçesi’nde sivil havaalanı yanındaki Recai Engin Kışlası sahasına yerleştirildi.

İNCİRLİK’TE MONTAJLARI YAPILDI

21 Ocak’ta İskenderun Limanı’na ulaşan Cebelitarık bandıralı 18 bin grostonluk Lovise Russ adlı gemiden indirilen 2 ;Patriot bataryası, iki günlük süreçte askeri araçlarla merkez Sarıçam İlçesi’ndeki İncirlik Üssü’ne nakledildi. Patriotların kurulumu ve işletilmesinde görevli 360 Hollanda askeri, Patriotların montajını tamamladı.

Kullanıma hazır hale gelen Patriot bataryaları dün gece merkez Seyhan İlçesi’nde Adana Havalimanı yanındaki Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın faaliyet gösterdiği Recai Engin Kışlası’na götürüldü. Burada daha önce iş makineleriyle düzeltilen arazide uygun görülen yerlere Patriot füzeleri dağınık vaziyette konuşlandırıldı.

Sivil havaalanına komşu olan Patriot bataryalarının güvenliği için kışla çevresi ile Şakirpaşa, Uçak, Gülbahçe mahallelerinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Jandarma ve polis ekiplerinin önlemlerinin yanı sıra zabıta ekipleri de kışlaya ulaşım sağlayan yollarda araçların uzun süreli park yapmaması için görev yapmaya başladı.

Hollanda’dan gönderilen Patriot füze savunma sistemlerinden bir bölümü de İncirlik Üssü’ne konuşlandırıldı. Askeri üssün kuzeyinde, iş makineleri ile düzeltilen arazide çalışma yapan Hollandalı askerler, 3 Patriot füze kampası kurdu. Ayrıca radar sistemi de aynı bölgeye yerleştirildi. Askerlerin çalışması gün boyu sürdü.

PATRIOTLARIN GÖLGESİNDE GOLF

Patriotların kurulduğu arazinin yakınlarında bulunan golf sahasında ise ABD’li askerler golf oynadı. Güneşli havayı fırsat bilen ABD’li askerlerin yazlık kıyafetler giydiği görüldü.

Son güncelleme: android-time 17:3025.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more