Reklamsız Sözcü

Tatlıses’ten çiğköfte kriterleri

TSE ve Tatlıses Çiğköfte ortak çalışma sonucunda çiğköfte kriterlerini oluşturdu.

android-time 15:08 14 Ocak 2013
Tatlıses’ten çiğköfte kriterleri
TSE ve Tatlıses Çiğköfte ortak çalışma sonucunda çiğköfte kriterlerini oluşturdu.

Çiğköftede kullanılan hammadde içeriğinde bulunan katkı maddelerinin, devletçe müsaade edilen miktarın çok üstünde kullanılması halk sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor. Piyasada hijyen kurallarına riayet etmeyen, ürün içeriği bakımından insan sağlığına zarar veren maddeler kullanan, çok sayıda merdiven altı firmanın olması TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve Tatlıses Çiğköfte yetkililerini harekete geçirdi. Üreticiler artık bu kapsamda oluşturulan “Çiğköfte Kriteri”ne ayak uydurmak zorunda kalacaklar…

Ülkemizde her kesimden insanın severek tükettiği çiğköfteye et aroması verebilmek için monosodyumglutamat içeren bulyonlar ve renk verebilmek için ise boya maddeleri kullanan üreticiler halk sağlığına önemli ölçüde zarar veriyor. Merdiven altı üreticilere dur demek için harekete geçen TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve Tatlıses Çiğköfte ortak çalışma sonucunda çiğköfte kriterlerini oluşturdu.

BUNLARIN DIŞINDA KULLANILAN HER ŞEY YABANCI MADDE!

Çiğköfte Kriterine göre; Çiğköfte Esmer ince bulgur, et suyu, kırmızı biber, soğan, sarımsak, çeşitli baharatlar, domates salçası, biber salçası, şeker, sirke, nar ekşisi, ceviz, ve bitkisel sıvı yağların birkaçı veya hepsinin belirli kıvama gelinceye kadar ısıl işlem uygulanmadan elle veya makine ile yoğrulup getirilmiş mamul.”dür. Çiğköfte imalatında kullanılmasına müsaade edilen ürünlerin dışında, gözle görülebilen her türlü ürün “yabancı madde” olarak kabul edilecektir. Bununla birlikte kriter, bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak çiğköftenin içine yüksek oranda su koyup halka çiğköftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiyede dur diyor, üretici artık çiğköfteye yüksek oranlarda su katamayacak.

Tatlıses Gıda Fabrika Müdürü Elif Attepe:  “İSO 9001, 22001, 14001 ve OHSAS olmak üzere 4 sertifikaya sahip olan Tatlıses Çiğköfte olarak GİMDES'ten ve HEDEM'den helal sertifikası almaya hak kazanan tek çiğ köfte markasıyız… TSE ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar doğrultusunda sağlıksız çiğ köfte üretimine engel olmak için her türlü çabayı göstererek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik ve TSE ile “Çiğ Köfte Kriteri” oluşturduk. Tatlıses Çiğ Köfte, modern ve hijyenik bir ortamda üretilen gıdalar ile toplumsal hayata katkıda bulunup sahip olduğu kaynakları en verimli şekilde katma değere dönüştürerek, en kaliteliyi, en güvenli şekilde müşterilerinin hizmetine sunuyor.” açıklamasında bulundu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more