Reklamsız Sözcü

Teksaslı mucize bebek

Doğar doğmaz operasyon geçiren Teksaslı mucize bebek 3 aylık gözetimin ardından taburcu oldu.

16:0325 Ocak 2013
Teksaslı mucize bebek
Doğar doğmaz operasyon geçiren Teksaslı mucize bebek 3 aylık gözetimin ardından taburcu oldu.

 

Minik Audrina, dünyada 1 milyon bebeğin sadece 8'inde görülen bir rahatsızlığa yakalanmıştı. Tıp dilinde “ectopia cordis” denilen rahatsızlık, kısaca kalbin tamamının veya bir kısmının göğüs dışında olması durumu.

Bu anomali’ye sahip bebeklerin yüzde 90'i ya ölü doğuyor, ya da doğduktan sonra ilk üç günde hayatını kaybediyor. Minik Audrina henüz anne karnındayken doktorlar rahatsızlığını farkettiler. Annesi 16 haftalık hamileyken tespit edilen sorun için doktorlar o günden doğuma kadar geniş bir ekip olarak çalışmışlar.

15 Ekim günü 6 saatlik süren başarılı bir ameliyatla, bebeğin kalbi içeri konup vücudunun başka bir yerinden alınan deri parçası ile de üzeri kapatıldı. Ameliyat ile ilgili açıklama yapan Teksas Çocuk Hastanesei Başhekimi, “Doğduğunda kalbinin 3’te 1’i dışardaydı.

Oldukça az görülen bir durum. Bu yüzden kalp cerrahisi, genel cerrahi ve plastik cerrahi olmak üzere farklı disiplinlerden oluşan bir ekiple ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

Ameliyatın ardından hastanede kontrol altından tutulan bebek, son tetkiklerin de tamamlanması ile taburcu edildi. Doktorları minik bebeğin durumunun oldukça iyi olduğunu ancak ilerde başka ameliyatlar geçirmesi gerekebileceğini belirtiyor.

 

 

Son güncelleme: 16:1225.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp