Reklamsız Sözcü

Kapalı alanlarda artık o da yasak!

Nargilede 'sunumunda' tütün mamulü sınıfına sokuldu. Artık her mekanda nargile içilemeyecek.

android-time 10:48 27 Ocak 2013
Kapalı alanlarda artık o da yasak!
Nargilede 'sunumunda' tütün mamulü sınıfına sokuldu. Artık her mekanda nargile içilemeyecek.

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin toptan ve perakende satışı ile açık alkollü içki satışı faaliyetlerinde bulunacak kişilerin, almaları gereken belgeler arasına, “nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi” de eklendi.

“Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikte, nargilelik tütün mamulü sunumu yapan kişi, “Nargilelik tütün mamulünün, piyasaya arz ambalajını açarak mevzuata uygun şekilde nihai tüketiciye sunumunu yapan, sunum uygunluk belgesini haiz gerçek veya tüzel kişi” olarak tanımlandı. Nargilelik tütün mamulünün sunumu suretiyle satış yapabilmek için, “nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi” alınacağı belirtilen Yönetmelikte şöyle denildi:
“4207 sayılı Kanun kapsamında, tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklandığı alanlarda nargilelik tütün mamulü sunumu yapılamaz. Nargilelik tütün mamulü sunumu faaliyetine ve iş yerlerine ilişkin usul ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak tebliğ ile belirlenir. Satış belgelerinin düzenlenmesine ilişkin belirlenen usul ve esaslar, nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi için de geçerlidir. Süre uzatım işlemi ve satış belgelerinin geçerliliğine ilişkin usul ve esaslar, nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi için de geçerlidir.”
Mevcut nargile içilen yerlerin faaliyetlerini 6 ay içerisinde yapılan bu düzenlemelere uygun hale getirmeleri zorunlu olacak. (ANKA)

Son güncelleme: android-time 10:5828.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more