Reklamsız Sözcü

Türkan Saylan’a Özkes desteği

Cenazesinde duasını okudu, Meclis'te hakkını savundu.

android-time 12:56 18 Ocak 2013
Türkan Saylan’a Özkes desteği
Cenazesinde duasını okudu, Meclis'te hakkını savundu.

Sozcu.com.tr

Sağladığı burslarla binlerce kız çocuğunu yaşama bağlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı tarafından abluka altına alındı. Ankara'da, yapay çelenklerle bağış toplanmasını ticari faaliyet sayarak derneğe ceza yağdıran Maliye, İstanbul ÇYDD'nin de tüm hasaplarını incelemeye aldı.

CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi İhsan Özkes, ÇYDD'e karşı yürütülen mali soruşturmalara tepki göstererek, Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.  CHP'nin emekli müftü Milletvekili Özkes, Başbakan'ın cevaplaması için verdiği önergede, son on yılda benzer bir soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

SAYLAN’IN DUASINI OKUMUŞTU

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’ın cenazesinde de Saylan’ın önceden belirttiği isteği ile duasını okuyan ve Saylan’ın sadece iki oğlunun annesi olmadığını, binlerce çocuğa annelik yaptığını belirten Özkes, “Merhume Türkan Saylan hanımefendi 74 yılını insan sağlığına ve insan eğitimine harcamıştır. Kuran’da şöyle deniyor: ‘Her kim zerre ağırlığınca iyilik yaparsa karşılığını görecektir’ Türkan Saylan Hanımefendi aslında ölmemiştir, istirahata çekilmiştir. Onun adı eserleriyle hep anılacaktır. O bizlerden ayrılıyor ama bizden daha fazlası onu diğer tarafta karşılamaya hazırlanıyorlar. Ölüm sevgiliyi sevgiliye kavuşturan bir köprüdür. Türkan Saylan Hanımefendi’nin burada kaldığı kadar diğer tarafta da sevdikleri vardır. Umarız merhumenin bıraktığı yerden hizmet bayrağını devralacak nice Türkan Salyan’lar çıkacaktır” diye konuşmuştu.

ERDOĞAN’A ÇYDD SORUSU

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, ÇYDD’nin yapay çelenklerin ticari faaliyet olarak gösterilerek başlayan mali soruşturmaya dikkat çekerek, bu soruşturmanın hangi yasal dayanaklarla yürütüldüğünü sordu. Özkes önergesinde, ÇYDD'nin kız çocuklarının eğitimi konusunda kurulduğu günden bu yana faaliyet gösteren başarılı bir sivil toplum kuruluşu olduğuna hatırlatarak, son on yılda benzer bir soruşturmanın açılıp açılmadığını sordu.

Özkes’in Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle:

ÇYDD ile ilgili mali bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Maliye müfettişleri tarafından yürütüldüğü ileri sürülen soruşturmanın amacı, kapsamı ve dayandığı yasalar hangileridir?

2002 ile 2012 yılları arasında, yapay çelenk yoluyla bağış toplayan kaç sivil toplum kuruluşuna mali soruşturma başlatılmıştır?

Maliye'nin bu yolla yürüttüğü soruşturmalar sonucunda kesilen ceza miktarı ne kadardır?

Son güncelleme: android-time 15:4818.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more