Reklamsız Sözcü

Türkiye’de gazeteciler bedel ödüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, bugün Türkiye’de, benliğini ve kalemini koruyan her gazetecinin bedel ödediğini ifade etti.

android-time 12:25 9 Ocak 2013
Türkiye’de gazeteciler bedel ödüyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, bugün Türkiye’de, benliğini ve kalemini koruyan her gazetecinin bedel ödediğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, bugün Türkiye'de, benliğini ve kalemini koruyan, özgürlüğünü sakınan her gazetecinin bedel ödediğini ifade etti.

Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, basının demokrasilerin vazgeçilmez bir kurumu, iktidarın gücünü kamu adına denetleyen bir erk olduğunu belirterek, “Basın aynı zamanda yurttaşlık hakkının gereği ve ayrılmaz parçası olarak bir özgürlük alanını da tanımlar. Basın özgürlüğü, temel insan haklarının korunması, sakınılması ve geliştirilmesinde de etkin bir işlev üstlenmektedir” dedi.

İktidarın gücünü sınırlamak, halkın çıkarlarını savunmanın, halkın bilgi edinme hakkını korumanın, kamuoyunun sağlıklı bir biçimde oluşumunu sağlamanın, basın emekçilerinin çabası ile gerçekleştiğini vurgulayan Sarı şunları kaydetti:

“Basın emekçileri, bu özgürlük alanının, etkin özneleri; çağdaş demokrasilerin prometheuslarıdır. İktidarın gücünü sınırlama çabası, insanların aydınlanması için tanrılardan ateş çalmaktır.

Promethaus olmanın bedeli ise tarihin her döneminde, ağırdır. Bugün ülkemizde, benliğini ve kalemini koruyan, özgürlüğünü sakınan her gazeteci bedel ödemektedir. Hak ve özgürlükleri savunan, çağdaş değerleri arayan herkese bedel ödetilen, antidemokratik bir tutum ve anlayış yerleşmektedir. Halkın haber alma, düşünce ve kanaatlerini özgürce oluşturma, geliştirme ve ifade edebilme hakkı bu gün kullanılamaz durumdadır.

Tutuklu gazeteciler, içinde bulunduğumuz bu antidemokratik durumun somut kanıtıdır. Ülkemizde bedel ödenen değil, hesap sorulan, hesap verilen bir değerler sistemi olarak demokrasiyi yüceltmek, temel insan hakları mücadelesinin bir parçasına dönüşmüştür.”
Sarı, basının her kademesinde çalışan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazetecileri Günü'nü kutlayarak, “Başta İzmir Milletvekilimiz Mustafa Balbay olmak üzere tutuklu gazetecilerin yaşadıkları hukuksuzluğun sona ermesini bekler; ülkemizin aydınlanmasına yaptıkları katkı nedeniyle en derin şükranlarımı sunarım” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more