Reklamsız Sözcü

Hrant Dink davasında flaş gelişme!

Yargıtay Başsavcılığı: Sanıklar örgüt suçundan cezalandırılmalı

android-time 23:31 10 Ocak 2013
Hrant Dink davasında flaş gelişme!
Yargıtay Başsavcılığı: Sanıklar örgüt suçundan cezalandırılmalı

Yargıtay Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında sanıklara örgüt suçundan verilen beraat kararının bozulmasını istedi.

Başsavcılığı'nın Hrant Dink cinayeti davasıyla ilgili tebliğnamesinde,

”Üçten fazla kişinin biraraya gelmek suretiyle örgütün insan unsurunu gerçekleştirildiği, bu kişiler arasında hiyerarşik yapının bulunduğu, bu kişiler arasında görev dağılımı yapıldığı, örgüt elemanları arasında kurulan iş bölümü ve iştigal olunacak faaliyet alanlarının önceden tespit edildiği, örgüt elemanları arasında gizliliğin esas alındığı, işlenen suçların ideolojik amaçlarla gerçekleştirildiği dosya kapsamından anlaşılmaktadır”

”Durduk yere, amaçsız bir şekilde sırf 'örgüt kurdu' desinler diye hiç kimse bir araya gelmez. Sanıkların mensubu bulundukları silahlı terör örgütünün yöneldiği ve gerçekleştirmek istediği amaç açısından elverişli fiili gerçekleştirdikleri tarih itibarıyla ülke genelindeki toplumsal etkinliğinin olup olmadığını aramaya gerek yoktur. Zira, devletin birliğini bozma suçu bir tehlike suçudur ve gerçekleştirilen eylemlerin sonuncusu ile de bu tehlike gerçekleşmiştir” şeklinde ifade edildi.

Yine tebliğnamede ”Sanıkların kişisel özellikleri, geçmişleri, hedef gözetilen kişilerin etnik ve dini özellikleri ve ülkemizde yaşayan insan profili göz önüne alındığında, olayın henüz ilk aşamasındaki etkin soruşturma eksikliği sebebiyle sanıkların birliği bozmayı hedeflemelerindeki amaçlarının tespiti mümkün olamamış ise de böyle bir amacın varlığını ilk başta tespit edememek, TCK'nın 302/1. maddesindeki kasıtla hareket ettiklerinin tespit ve değerlendirmesine ve hukuki nitelendirme yapmaya engel değildir” yer aldı.

Son güncelleme: android-time 00:0011.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more