Reklamsız Sözcü

Kadir İnanır Moskovalıları ağlattı

'Elveda Katya' filminin galası için Rusya'ya giden Kadir İnanır'ın duygusal anları.

android-time 13:21 18 Ocak 2013
Kadir İnanır Moskovalıları ağlattı
'Elveda Katya' filminin galası için Rusya'ya giden Kadir İnanır'ın duygusal anları.

Türk- Rus ortak yapımı ‘Elveda Katya’ filminin Rusya’daki galası, film oyuncularından Kadir İnanır, Anna Andrusenko, Caner Cindoruk ve Elena Polyanskaya’nın katılımıyle başkent Moskova’da yapıldı.
Moskova’daki gala, TOBTİM (Arkadia) iş merkezindeki sinema salonunda gerçekleştirildi. Galaya başta Moskova’da yaşayan Türk camiası olmak üzere Rus sinema severler tarafından da çok büyük ilgi gösterilirken, filmi izleyenlerin çok duygulandıkları ve bazı sahnelerde ağladıkları görüldü. Gösterim sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu Kadir İnanır da filmi izlediğinde ağlamaklı olduğunu belirtirken, yönetmen Ahmet Sönmez yüzlerce defa izlemesine rağmen tekrar gözlerinin dolduğunu itiraf etti. Filmin Rus oyuncularından Elena Polyanskaya ise filmin final sahnesinde Katya’nın babası Yunus ile konuşması sırasında çok etkilendiğini ve duygulandığını söyledi.
Film öncesi kısa bir konuşma yapan filmin yönetmeni Ahmet Sönmez, çok heyecanlı bir an yaşadığını ve iki ülkeye hitap eden bir film yapan, bir Rus kızın hikayesini anlatan bir yönetmen olarak filminin Rusya’da vizyona girmesinin kendisi için inanılmaz bir heyecan ve mutluluk verici olduğunu söyledi.

FİLM, DOSTLUĞU ARTIRACAK
Film sonrası bir açıklama yapan Kadir İnanır da filmin geniş kitlelere gösterilebilmesi durumunda son derece hızlı gelişmekte olan Türkiye- Rusya ilişkileri ve dostluğuna filmin büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi. İnanır, şöyle konuştu:

“Yanımda duran benim kızım; biz ikimizde Karadenizliyiz aslında. O Soçili ben de Fatsalıyım. Yani iki Karadenizli insan olarak bütün dünya insanlarına sevginin saygının, insan olmanın ne olduğunu anlatmaya çalıştık. İlişkiler boyunca film, özellikle bizim buradaki Türk misyonu tarafından Ruslara daha sonraki video ve CD döneminde aktarılarak istediği yere kavuşacaktır. Giderek daha güçlenerek ilgi ile karşılanacaktır. Biz görevimizi yaptığımızı zannediyorum.”
Caner Cindoruk ise güzel bir gece geçirdiklerini ve insanların etkilenmiş gözlerinden akan o yaşları gördükçe filmin anlamını bir kez daha bulduğunu düşündüğünü dile getirdi.


TRABZON’DA BU HİKAYELER ÇOK FAZLA
Filmde Kadir İnanır’ın Rus kızı Katya’yı canlandıran Rus oyuncu Anna Andrusenko, filmin Trabzon’da gerçekleştirilen çekimleri sırasında kendilerini izleyen meraklı kişilerin, filmin konusunu öğrendiklerinde, “Bu tür olaylar burada çok fazla” dediklerinde çok şaşırdığı söyledi.

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more