Reklamsız Sözcü

Bu doğum kontrol hapına dikkat

Fransa İlaç Denetleme Kurulu'ndan o ilaca dikkat uyarısı geldi

android-time 09:36 29 Ocak 2013
Bu doğum kontrol hapına dikkat
Fransa İlaç Denetleme Kurulu'ndan o ilaca dikkat uyarısı geldi

Fransa İlaç Denetleme Kurulu (ANSM), doktorlara “Diane 35” adlı ilacın olası yan etkileri nedeniyle doğum kontrol amaçlı verilmemesi uyarısında bulundu.

Fransa İlaç Denetleme Kurulu Başkanı Dominique Maraninchi, kurumun bu hafta içerisinde “Diane 35” adlı ilaca yönelik başka kararlar da alacağını duyurdu. Maraninchi, ilacın doğum kontrol amaçlı kullanılmaması gerektiğini söylerken, akne tedavisinde kullanılırken de fayda-risk analizinin iyi yapılması gerektiğini ifade etti. Fransa’da dört ölüm vakası ile ilişkilendirilen ilacın kadınlarda tromboza yol açabileceğine dikkat çekiliyor.

Alman ilaç firması Bayer tarafından üretilen “Diane 35″i, Fransa’da 30 binden fazla kadının doğum kontrol amaçlı kullandığı tahmin ediliyor.

Bayer’den savunma

Bayer şirketi konuya ilişkin açıklamasında, Diane 35’in yalnızca akne tedavisinde hastalara reçeteli verilmesi gerektiğini, doğum kontrol hapı olarak tavsiye edilmediğini duyurdu. Şirket, ilacın prospektüsünde halk arasında kan pıhtılaşması olarak da bilinen tromboz riskine de açıkça dikkat çekildiğini belirtti. Tromboz, damar tıkanıklığına ve felce yol açabiliyor.

“Diane 35”, Fransa’da 1987 yılından bu yana akne tedavisinde kullanılıyor. Ancak ihtiva ettiği hormonlar nedeniyle hamile kalmayı engelleyen ilaç, doğum kontrol amaçlı olarak da yoğun olarak kullanılıyor. Söz konusu ilaç, toplam 116 ülkede piyasada. (DW)

Son güncelleme: android-time 14:1429.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more