Reklamsız Sözcü

Tüy dökücülere sıkı takip

Çam yağı içerdiği belirtilen ürünler hakkında tanıtımlar yapıldığı hatırlatıldı.

android-time 09:54 19 Ocak 2013
Tüy dökücülere sıkı takip
Çam yağı içerdiği belirtilen ürünler hakkında tanıtımlar yapıldığı hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’ndan yapılan açıklamada, çam yağı içerdiği belirtilen ürünler hakkında tanıtımlar yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu ürünlerin reklam ve tanıtımlarının da ilgili mevzuat çerçevesinde incelendiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Kozmetik ürün bildirimi yapılarak piyasaya arz edilen ürünlerin reklam, tanıtım ve ambalajlarında kozmetik tanımına uygun olmayan sağlık beyanı ve etkinlik iddiası belirtilemez. Bu hususlara üreticiler tarafından dikkat ve riayet edilmesi gerekmektedir. Kozmetik tanımı kapsamındaki etkinlik iddialarını destekleyen bilimsel çalışmaların ve ürünün güvenliğine dair yapılan değerlendirmelerin ürün bilgi dosyalarında bulunması, Kozmetik Yönetmeliği gereği zorunlu olup, üreticilerden iddia edilen etkinlikleri bu belgelerle kanıtlamaları istenilmektedir.

Gerçeğe aykırı, yanıltıcı ve halkı istismar eden tanıtımlar hakkında RTÜK ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli çalışılmaktadır. Bunun yanında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun yürüttüğü güvenli internet uygulaması kapsamına alınması için tespit edilen internet siteleri, ilgili kuruma bildirilerek güvenli internet kullanıcılarına kapatılmaktadır. Ayrıca sağlık beyanı belirtilen, yanıltıcı ibareler bulunan kozmetik adı altında piyasaya arz edilen ürünlere ilişkin toplatma ve geri çekme işlemleri uygulanmaktadır.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more