Reklamsız Sözcü

Geri sayım başladı!

2013 Afrika Uluslar Kupası, Güney Afrika'da başlayacak.

14:3612 Ocak 2013
Geri sayım başladı!
2013 Afrika Uluslar Kupası, Güney Afrika'da başlayacak.

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından ilk olarak Libya’da düzenlenmesine karar verilen, ancak ülkedeki iç karışıklıklar nedeniyle Güney Afrika’ya alınan turnuvada 4 grupta 16 takım mücadele edecek.

A Grubu’nda 19 Ocak Cumartesi günü TSİ 18.00’de Johannesburg’daki Soccer City Stadyumu’nda Güney Afrika – Yeşil Burun Adaları maçıyla başlayacak olan turnuvada, gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar direkt çeyrek finale yükselecek. 2 Şubat’ta A Grubu birincisi ile B Grubu ikincisi, 3 Şubat’ta D Grubu birincisi ile C Grubu ikincisi, 4 Şubat’ta C Grubu birincisi ile D Grubu ikincisi, 5 Şubat’ta da B Grubu birincisi ile A Grubu ikincisi yarı finale yükselmek için mücadele edecek.

Yarı final maçları 6 Şubat Çarşamba günü oynanacak, final maçı ise 10 Şubat Pazar günü Johannesburg’daki Soccer City Stadyumu’nda yapılacak. Ayrıca 9 Şubat Cumartesi günü üçüncülük karşılaşması oynanacak.

SPOR TOTO SÜPER LİG’DEN 10 FUTBOLCU MÜCADELE EDECEK
Spor Toto Süper Lig takımlarında forma giyen 10 futbolcu, 2013 Afrika Uluslar Kupası’nda milli takımlarının kadrosunda yer alıyor. Turnuvaya, Galatasaray, Trabzonspor ve Kardemir Karabükspor ikişer, Fenerbahçe, Eskişehirspor, Mersin İdmanyurdu ve Kasımpaşa ise birer futbolcu gönderecek. Afrika Uluslar Kupası’nda mücadele edecek Spor Toto Süper Lig futbolcuları şunlar:

Angola: Djalma (Kasımpaşa)
Fas: Nordin Amrabat (Galatasaray)
Fildişi Sahili: Sol Bamba, Dider Zokora (Trabzonspor), Emmanuel Eboué (Galatasaray)
Gana: Jerry Akaminko (Eskişehirspor)
Kongo: Larrys Mabiala, Lomana LuaLua (Kardemir Karabükspor)
Nijerya: Joseph Yobo (Fenerbahçe)
Tunus: Wissem Ben Yahia (Mersin İdmanyurdu)

2013 Afrika Uluslar Kupası’nda 4 grupta mücadele edecek takımlar, 23 kişilik takım kadroları ve maç programı şu şekilde:

A GRUBU

19 Ocak Cumartesi (İlk maçlar)
18:00 Güney Afrika – Yeşil Burun Adaları
21:00 Angola – Fas

23 Ocak Çarşamba (İkinci maçlar)
17:00 Güney Afrika – Angola
20:00 Fas – Yeşil Burun Adaları

27 Ocak Pazar (Üçüncü maçlar)
19:00 Fas – Güney Afrika
19:00 Yeşil Burun Adaları – Angola

GÜNEY AFRİKA
Teknik Direktör: Gordon Igesund
Kaleci: Itumeleng Khune, Wayne Sandilands, Senzo Meyiwa
Defans: Siboniso Gaxa, Tsepo Masilela, Bongani Khumalo, Siyabonga Sangweni, Anele Ngcongca, Thabo Nthethe, Thabo Matlaba
Orta Saha: Siphiwe Tshabalala, Kagisho Dikgacoi, Reneilwe Letsholonyane, Lerato Chabangu, Thulani Serero, Oupa Manyisa, May Mahlangu, Dean Furman, Thuso Phala
Forvet: Katlego Mphela, Bernard Parker, Tokelo Rantie, Lehlohonolo Majoro

ANGOLA
Teknik Direktör: Gustavo Ferrin
Kaleci: Lama, Landu, Neblu
Defans: Amaro, Bastos, Dani Massunguna, Fabricio, Lunguinha, Marco Airosa, Mingo Bille, Pirolit, Zuela
Orta Saha: Dede, Gilberto, Manucho Dinis, Manuel, Miguel
Forvet: Djalma (Kasımpaşa), Geraldo, Guilherme Afonso, Mauncho, Mateus, Yano.

FAS
Teknik Direktör: Rachid Taoussi
Kaleci: Nadir Lamyaghri, Anas Zniti, Khalid Askri
Defans: Mehdi Benatia, Ahmed Kantari, Abdelhamid El Kaoutari, Abderrahim Chakir, Issam El Adoua, Abdelatif Noussair, Zakarya Bergdich
Orta Saha: Adil Hermach, Karim El Ahmadi, Mehdi Nemli, Kamel Chafni, Abdelaziz Barrada, Younes Belhanda, Nordin Amrabat (Galatasaray), Oussama Assaïdi, Youssef Kaddioui, Chahir Belghazouani
Forvet: Abderrazak Hamdallah, Mounir El Hamdaoui, Youssef El Arabi.

YEŞİL BURUN ADALARI
Teknik Direktör: Lúcio Antunes
Kaleci: Fock, Vozinha, Rilly
Defans: Nando, Fernando Varela, Guy Ramos, Gegé, Carlitos, Nivaldo, Josimar, Pecks
Orta Saha: Babanco, Marco Soares, Ronny, Tony Varela, Sténio, David Silva
Forvet: Odair Fortes, Héldon Nhuck, Ryan Mendes, Djaniny, Zé Luís, Júlio Tavares

B GRUBU

20 Ocak Pazar (İlk maçlar)
17:00 Gana – Demokratik Kongo
20:00 Mali – Nijer

24 Ocak Perşembe (İkinci maçlar)
17:00 Gana – Mali
20:00 Nijer – Demokratik Kongo

28 Ocak Pazartesi (Üçüncü maçlar)
19.00 Demokratik Kongo – Mali
19.00 Nijer – Gana

GANA
Teknik Direktör: James Kwesi Appiah
Kaleci: Adam Kwarasey, Fatau Dauda, Daniel Agyei
Defans: Harrison Afful, John Paintsil, Richard Kissi Boateng, Wakasu Mubarak, John Boye, Isaac Vorsah, Jonathan Mensah, Awal Mohammed, Jerry Akaminko (Eskişehirspor).
Orta Saha: Anthony Annan, Derek Boateng, Rabiu Mohammed, Agyemang Badu, Solomon Asante, Albert Adomah, Christian Atsu, Kwadwo Asamoah
Forvet: Asamoah Gyan, Richmond Boakye Yiadom, Emmanuel Clottey

MALİ
Teknik Direktör: Patrice Carteron
Kaleci: Soumbeyla Diakité, Mamadou Samassa, Aly Yirango.
Defans: Idrissa Coulibaly, Adama Tamboura, Fousseni Diawara, Ousmane Coulibaly, Adama Coulibaly, Salif Coulibaly, Mahamadou N’Diaye, Molla Wagué.
Orta Saha: Samba Diakite, Seydou Keita, Momo Sissoko, Samba Sow, Kalilou Traore, Mahamane Traore, Sambou Yatabare.
Forvet: Cheick Tidiane Diabate, Cheick Fantamady Diarra, Sigamary Diarra, Modibo Maiga, Mamadou Samassa

NİJER
Teknik Direktör: Gernot Rohr
Kaleci: Moussa Alzouma, Daouda Kassaly, Saminou Rabo
Defans: Ismael Alassane, Kader Amadou, Mohamed Bachar, Mohammed Chicoto, Koffi Dankowa, Kourouma Fatokouma, Luky James, Issiakou Koudize, Mohamed Soumaila
Orta Saha: Boubacar Issoufou, Idrissa Laouali, Lancina, Amadou Mountari, Williams N’Gonou, Souleymane Sakou, Babacar Talatou,
Forvet: Issoufou Dante, Kamilou Daouda, Moussa Maazou, Modibo Sidibe

KONGO
Teknik Direktör: Claude Le Roy
Kaleci: Kidiaba Muteba, Parfait Mandanda, Landu Bakala
Defans: Mpeko Issama, Kiritsho Kasusula, Landry Mulemo, Mangulu Mbemba, Larrys Mabiala (Kardemir Karabükspor), Cédric Mongongu, Gabriel Zakuani
Orta Saha: Youssouf Mulumbu, Cédric Makiadi, Mankutima, Kisombe, Zola Matumona, Dioko Kaluyituka, Mukok Deo Kanda, Tresor Mabi Mputu
Forvet: Lomana Lualua (Kardemir Karabükspor), Manzia Budje, Nzinga Luvumbu, Mulota Kabangu, Diba Yves, Bezua Mbokani.

C GRUBU

21 Ocak Pazartesi (İlk maçlar)
17:00 Zambiya – Etiyopya
20.00 Nijerya – Burkina Faso

25 Ocak Cuma (İkinci maçlar)
17.00 Zambiya – Nijerya
20.00 Burkina Faso – Etiyopya

29 Ocak Salı (Üçüncü maçlar)
19.00 Burkina Faso – Zambiya
19.00 Etiyopya – Nijerya

ZAMBİYA
Teknik Direktör: Hervé Renard
Kaleci: Kennedy Mweene, Joshua Titima, Danny Munyau.
Defans: Stopilla Sunzu, Hichani Himonde, Francis Kasonde, Davies Nkausu, Joseph Musonda, Emmanuel Mbola.
Orta Saha: Rainford Kalaba, Nathan Sinkala, Mukuka Mulenga, Isaac Chansa, Chisamba Lungu, Felix Katongo, Noah Chivuta, William Njobvu.
Forvet: Emmanuel Mayuka, Collins Mbesuma, Jacob Mulenga, James Chamanga, Jonas Sakuwaha, Christopher Katongo.

NİJERYA
Teknik Direktör: Stephen Keshi
Kaleci: Vincent Enyeama, Austin Ejide, Chigozie Agbim.
Defans: Elderson Echiejile, Juwon Oshaniwa, Joseph Yobo (Fenerbahçe), Efe Ambrose, Azubuike Egwuekwe, Kenneth Omeruo, Godfrey Oboabona.
Orta Saha: John Mikel Obi, Nosa Igiebor, Ogenyi Onazi, Obiora Nwankwo, Fegor Ogude, Reuben Gabriel.
Forvet: Ahmed Musa, Emmanuel Emenike, Victor Moses, Sunday Mba, Ikechukwu Uche, Brown Ideye, Ejike Uzoenyi.

BURKİNA FASO
Teknik Direktör: Paul Put
Kaleci: Abdoulaye Soulama, Daouda Diakité, Moussa Germain Sanou.
Defans: Bakary Koné, Paul Kéba Koulibaly, Mady Panandétiguiri, Mohamed Koffi, Henri Traoré.
Orta Saha: Charles Kaboré, Djakaridja Koné, Florent Rouamba, Jonathan Pitroipa, Abdou Razack Traoré, Wilfried Sanou, Préjuce Nacoulma, Ali Rabo, Alain Traoré, Issouf Ouattara, Wilfried Balima.
Forvet: Moumouni Dagano, Aristide Bancé, Wilfried Dah, Pierre Koulibaly.

ETİYOPYA
Teknik Direktör: Sewnet Bishaw
Kaleci: Jemal Tassew, Sisay Bancha, Zerihun Tadele.
Defans: Degu Debebe, Biadgelegn Elias, Alula Girma, Abebaw Butako, Aynalem Hailu, Siyoum Tesfaye, Berhanu Bogale.
Orta Saha: Asrat Megersa, Addis Hintsa, Minyahil Teshome, Behailu Assefa, Yusuf Saleh, Shimeles Bekele, Yared Zinabu, Dawit Estifanos.
Forvet: Saladin Said, Getaneh Kebede, Oumed Ukuri, Adane Girma, Fuad Ibrahim.

D GRUBU

22 Ocak Salı (İlk maçlar)
17:00 Fildişi Sahili – Togo
20.00 Tunus – Cezayir

26 Ocak Cumartesi (İkinci maçlar)
17.00 Fildişi Sahili – Tunus
20.00 Cezayir – Togo

30 Ocak Çarşamba (Üçüncü maçlar)
19.00 Cezayir – Fildişi Sahili
19.00 Togo – Tunus

FİLDİŞİ SAHİLİ
Teknik Direktör: Sabri Lamouchi
Kaleci: Copa Barry, Daniel Yeboah, Badra Sangaré.
Defans: Kolo Touré, Sol Bamba (Trabzonspor), Emmanuel Eboué (Galatasaray), Siaka Tiéné, Arthur Boka, Ismaël Traoré, Igor Lolo.
Orta Saha: Didier Zokora (Trabzonspor), Cheik Tioté, Yaya Touré, Max Gradel, Romaric N’Dri, Abdul Razak, Didier Ya Konan.
Forvet: Salomon Kalou, Gervinho, Didier Drogba, Wilfried Bony, Lacina Traoré, Arouna Koné, Kouassi Gervais Yao.

TUNUS
Teknik Direktör: Sami Trabelsi
Kaleci: Aymen Mathlouthi, Moez Ben Cherifia, Farouk Ben Mustapha
Defans: Aymen Abdennour, Anis Boussaidi, Khalil Chammam, Chamseddine Dhaouadi, Walid Hichri, Bilel Ifa, Fateh Gharbi
Orta Saha: Haten Baratli, Wissem Ben Yahia (Mersin İdmanyurdu), Wahbi Khazri, Majdi Traoui, Khaled Mouelhi, Oussama Darragi, Zouheir Dhaouadi.
Forvet: Fakhreddine Ben Youssef, Saber Khelifa, Youssef Msakni, Hamdi Harbaoui, Chadi Hammami, Issam Jemaa.

CEZAYİR
Teknik Direktör: Vahid Halilhodzic
Kaleci: Rais Mbolhi, Cedric Si Mohammed, Azzeddine Doukha.
Defans: Essaid Belkalem, Carl Medjani, Rafik Halliche, Ali Rial, Mehdi Mostefa, Liassine Cadamuro, Djamel Mesbah, Faouzi Ghoulam.
Orta Saha: Adlene Guedioura, Medhi Lacen, Khaled Lemmouchia, Saad Tedjar, Hameur Bouazza, Ryad Boudebouz, Foued Kadir, Sofiane Feghouli, Yassine Bezzaz.
Forvet: Hilal Soudani, Islam Slimani, Mohamed Amine Aoudia.

TOGO
Teknik Direktör: Didier Six
Kaleci: Tchagouni Baba, Atsu Mawugbe, Agassa Kossi
Defans: Nibombe Dare, Akoriko Sadat, Gaffar Mamah, Serge Akakpo, Bossou Vincent, Donou Kokou, Djènè Dakonam.
Orta Saha: Amewou Komlan, Moustapha Salifou, Wome Dove, Segbefia Kossi Prince, Amétépé Kodjo, Mani Sapol, Ayité Floyd, Romao Alaixys.
Forvet: Gakpe Serge, Damessi Kalen, Placca Fessou Same, Ayité Jonathan, Adebayor Sheyi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp