Reklamsız Sözcü

İş işten geçtikten sonra!

Aslı Nemutlu'nun antrenman yaparken hayatını kaybetmesinden bir yıl sonra pistlere kırmızı ağlar çekildi.

android-time 13:08 18 Ocak 2013
İş işten geçtikten sonra!
Aslı Nemutlu'nun antrenman yaparken hayatını kaybetmesinden bir yıl sonra pistlere kırmızı ağlar çekildi.

Milli kayakçı Aslı Nemutlu, Ocak 2012’de Erzurum’daki Konaklı Kayak Merkezi’nde antrenman yaparken tahta perdelere çarparak hayatını kaybetmişti. Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, talihsiz olaydan bir yıl sonra tehlikeli pistleri kırmızı ağlarla güvence altına aldı.
Gençlik ve Spor Bakan Suat Kılıç’ın talimatı ile Palandöken, Konaklı ve Kandilli Kayak Merkezleri geçen Aralık ayında Kayak Federasyonu’ndan alınarak Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredildi. Geçen yıl 12 Ocak’ta Milli Kayakçı Aslı Nemutlu’nun antreman sırasında dengesinin kaybederek düşmesi ve başını tahta bariyerlere çarparak ölmesi, Konaklı’da ‘ihmal’ konusunu gündeme getirmişti. Olayla ilgili 23 Ocak 2012 günü savcılığa verilen ilk bilirkişi raporunda da güvenlik ağlarının bulunması gerektiği belirtilmişti.
ASLI’NIN KAYDIĞI PİST ÖNLEM ALINANA KADAR KAPALI
Kayak tesislerini devraldıktan sonra tehlikeli bölgelerdeki pistleri ağlarla ördüklerini anlatan Fatih Çintimar, gece gündüz çalışarak merkezi hazır hale getirdiklerini bildirdi.
Aslı’nın antrenman yaptığı pisti yeterli önlemleri alıncaya kadar kapalı tutacaklarını ifade eden Fatih Çintimar “Kayak merkezlerini devraldıktan sonra pistlerin çoğunu özellikle tehlike oluşturcak bölgeleri insanların güvenli kayabilmesi için ağlarla kapattık. Amacımız pistlerin hepsini ağlarla kapatmak değil. Bu da doğru olmaz çünkü. Tehlike arz edecek bölümleri kapatarak belli bir alanda güvenli kayak yapılmasını sağlıyoruz. Palandöken’de 100 kilometreye yakın pistlerin ağla örülmesini bitirmek üzereyiz. Dünyanın her yerinde tahta kar perdeler var. Eğer öngörülürse tahta perdelerin kaldırılması ya da yenisinin yapılmasıyla ilgili olarak yazın çalışmalar yapacağız. İhtiyaç olan tahta perdelerin önüne plastik ağ çekeceğiz. Pistlerimizin hepsinde suni karlama yaptık ve hazır hale getirdik. Konaklı’da Polonyalı turist kafilesi ve yerli turistler kayak yapıyor” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more