Reklamsız Sözcü

“Kocaman’ın suçu yoktu”

Yıldız oyuncu Dirk Kuyt, Aykut Kocaman'ın istifasıyla ilgili konuştu.

android-time 14:17 6 Ocak 2013
“Kocaman’ın suçu yoktu”
Yıldız oyuncu Dirk Kuyt, Aykut Kocaman'ın istifasıyla ilgili konuştu.

Fenerbahçe’nin Hollandalı futbolcusu Dirk Kuyt, devre arası kampını gerçekleştirdikleri Antalya’da basın toplantısı düzenledi.

“İYİ YOLDAYIZ”
Tecrübeli futbolcu, Kardemir Karabükspor maçı sonrası istifa edip daha sonra görevine dönen teknik direktör Aykut Kocaman’la ilgili olarak, “Karabükspor maçı sonrası hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Soyunma odasında duygusal bir ortam vardı. Bizim için zor bir dönemdi, ama bu durum bizi daha güçlü yaptı. Daha çok yakınlaştık. Olumsuzlukları bir tarafa bırakıp onlardan ders alırsanız daha güçlü çıkarsınız. Biz de olumsuz durumdan olumlu bir şeyler yakalamak istiyoruz. Kamptaki durum çok iyi. Yabancılar Türkçe dersi, Türkler İngilizce dersi alıyor. Herkes görüyor ki iyi yoldayız. Bazen küçük detaylar fark yaratır” dedi.

Kocaman’a ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Kuyt, “Hocamızın suçu yoktu. Futbolcuların daha fazla sorumluluk alması gerekiyor. Başta da ben olmak üzere. Hepimizin kendisine ihtiyacı var. Oyuncular, Aykut Kocaman ile çalışmak istediklerini net bir şekilde ortaya koydu. Hala burada olduğu için çok mutluyuz. Kulüp için çok önemli. Benim için de çok önemli. Amsterdam’a benim için gelenlerden birisiydi” şeklinde konuştu.

“ŞAMPİYONLUĞA İNANIYORUZ”
Öncelikle birlikte oyuncular bir arada çalışıyorlar. Çok geniş bir zamanımız var. Yaptığımız hatalardan ders almak için zamanımız var. Ben kişisel olarak takım arkadaşlarım da inanıyor 6 puan geride bile olsak bu şampiyonluğu kazanmak için çok büyük bir şansımız var. Buna hepimiz inanıyoruz. Yaptığımız hataları gayet iyi biliyoruz ve bunlardan ders almamız gerektiğini biliyoruz. Kaybettiğimiz puanları kendi hatalarımızdan kaybettik. Takımımızın kalitesi çok yüksek. Ama şimdi bu günler geride kaldı. İkinci yarıya geleceğe bakıyoruz. Özellikle yoğun iyi konsantre bir şekilde çalışırsak sezon sonuna kadar devam ettirirsek tüm takım inanıyorum ki başarı ve şampiyonluk gelecek.

RAUL MEIRELES KONUSU
Futbol duygusal ve heyecana açık bir oyundur. Oyuncular için hakemler için de zor bir oyun futbol. Teknik heyet taraftar için de zor bir oyun futbol. Burada önemli olan birbirine saygı göstermek ve dürüst olmak. Maçtan sonra Meireles ile konuştum. Bana yaptığı hatalardan dolayı cezalandırılmaya hazırım ama yapmadığım şeylerden dolayı cezalandırılmak kesinlikle istemiyorum dedi. Futbolda en önemli şey birbirimize karşı dürüst olmamız gerekiyor. Birbirimize saygı duymamız gerekiyor. Caner için de aynı şey geçerliydi, Hakem hata yapabilir, ben de her maçta hata yapabiliyorum. Ama bazen maçlardan sonra özür dilerim hata yaptım bundan sonra tekrarlamam gerekiyor.

Kadıköy’deki son maçtaki Bülent Yıldırım’a çok büyük bir saygım var. Ben hata yaptım benim yanıma saygılı bir şekilde yaklaştı ve bu bana karşı adil değil bunu bana yapma dedi. Ben de sen haklısın ben bir hata yaptım özür dilerim dedim. Ona karşı çok yoğun bir saygı duydum. Daha da önemlisi onun da bana saygı duyduğunu hissettim. Bu anlattığım durum Türk futbolu için çok önemli bir durum. Günün sonunda hepimiz birlikte yaşıyoruz. Futbolun geleceği için hakem oyuncu ilişkileri açısından çok olumlu görüyorum.

HAKEMLERE GÜVEN PROBLEMİ VAR MI?
Futbol çok duygusal bir oyun. Sadece Fenerbahçe ile ilgili problem değil. Her hafta maçları izliyorum önemli pozisyonları izliyorum. Sadece Fenerbahçe’ye özgü bir durum değil genel bir durum. Bütün hakemler oyuncular bunu geliştirebilir daha iyiye götürebiliriz. Türk Liginde çok güzel bir rekabet var, iyi bir lig çok kaliteli takımlar çok güzel stadyumlar var. Hakem konusu daha ileri götürebileceğimiz bir durum. Tüm hepimizin sorunu.

FUTBOLU BIRAKTIĞI ZAMAN AYKUT HOCANIN YARDIMCISI OLMAK İSTER Mİ?
Mümkün olduğu kadar çok oynamak istiyorum. Bırakacağım günü de konuşmayı da çok sevmem. Eminim futbol oynamayacağım gün geldiği zaman da futbolun içinde kalmak istiyorum. Aykut hocaya büyük bir saygım var. Onunla birlikte çok güzel çalışıyoruz. Geleceğin ne getireceği bilinmez.

Hollanda altyapısı futbol okulları dünyada birçok ülkede olmayan bir sistem. Bizim ülkemizde 16 yaşındaki oyuncuların bile A Takımda oynaması normal karşılanır. Bu Hollanda kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Hollanda altyapılarından gelen oyuncuların Avrupa’daki başarısının da en büyük anahtarı. Türkiye’de tam olarak bu yok. Bizle birlikte yer alan genç oyuncularımız gerçekten çok iyi performans gösterdi. Ama Türkiye’deki genç oyuncular için A takıma yükselmek Hollanda’dan daha zor. Türkiye’deki genç oyuncular belki Hollanda’da oynayabilirler bu iyi olur onlar için. Genç oyuncularımız çok iyiler birkaç maç bizimle birlikte oynadılar. Türkiye’deki durum Hollanda’dakinden farklı.

“BENİM İÇİN HER ŞEY FUTBOLDUR”
Benim için önemli olan oynadığım futboldan keyif almak ve mümkün olduğu kadar fit kalmak. Bunun için her gün çalışıyorum. Uyumaya yediklerime vücuduma dikkat etmeye çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar futbolun içinde kalmak ve oynamak istiyorum. Benim için her şeydir futboldur.

“BÖYLE BİRİSİ DEĞİLİM”
Bence her şeyini vermeye çalışmak futbolda çok önemlidir. Risk almamak her zaman en kolay olanıdır. Galatasaray maçında doktor bana Karabükspor maçında oynamamanın çok zor olduğunu söyledi. Oynamak için her şeyi yapmak istediğimi söyledim. Gerçekten benim için ailemle tatile daha önce çıkmak daha kolaydı. Ama ben böyle birisi değilim. Kendi kendime gitmem gidemem. Takımı eğer arkada bırakırsam kendimi iyi hissetmem. Yüzde yüzü verdiğimi hissetmem. O yüzden bunu yaptım. Hoca bana inandı ve güvendi. Bana izin verdi ben de ona karşılığını verdim yeniden sahada oldum, takımla çalışmalara katıldım. Günün sonunda birbirimizle birlikteyiz, tek başımıza bir şey yapamayız.

Son güncelleme: android-time 18:0506.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more