Reklamsız Sözcü

Whatsapp hakkında şok iddia

Popüler mesajlaşma programı Whatsapp hakkında ağır suçlama

android-time 10:13 29 Ocak 2013
Whatsapp hakkında şok iddia
Popüler mesajlaşma programı Whatsapp hakkında ağır suçlama

Son yıllarda Türkiye’de de çok yaygın kullanılmaya başlanan akıllı telefon uygulaması Whatsapp’a ağır suçlama.

Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu ve Hollanda Veri Koruma Kurumu, Whatsapp’ın özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini öne sürdü.

Kanada ve Hollanda, Whatsapp’ın kullanıcıların tüm telefon numaralarına ve bilgilerine ulaşabildiğini bu yüzden özel hayatın gizliliği kanununu ihlal ettiğini öne sürerek başlattığı soruşturmada, önemli bulgulara da ulaştığını bildirdi.

Telefon rehberindeki Whatsapp kullanan diğer arkadaşlarınızı görebilmeniz için kişilerin listesine ulaşan çevrimiçi mesajlaşma programı Whatsapp, kullanmayan numaraları da kayıt altında tutuyor. Bu güvenlik açığı yalnızca IOS 6 işletim sistemlerinde, Whatsapp arkadaş listesi manuel olarak oluşturulurak engellenebiliyor.

Ancak bu işletim sistemi haricindeki tüm akıllı telefon ve işletim sistemlerinde Whatsapp bu bilgileri de elinde tutuyor.

Aralık sonunda, 18 milyar mesaj barajına ulaşan program, söz konusu soruşturmanın başında şifresiz Wi-Fi bağlantısı üzerinde yollanan Whatsapp iletilerinin şifrelenmediğini ve bu mesajların rahatlıkla ele geçirilebileceğini belirtmesi üzerine Eylül ayından itibaren mesajları şifrelemeye başlamıştı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more