Reklamsız Sözcü

Yeni evini eskisinin üstüne yaptı

Rize'de eski evini yıkmaya kıyamayan vatandaş yeni evini eskisinin üstüne yaptı.

android-time 11:57 28 Ocak 2013
Yeni evini eskisinin üstüne yaptı
Rize'de eski evini yıkmaya kıyamayan vatandaş yeni evini eskisinin üstüne yaptı.

Rize’nin İyidere İlçesi’nde, dededen kalma yığma taş evinin yerine yenisini yapmaya karar veren, ancak tarihi özelliği olan evi de yıkmaya gönlü razı gelmeyen 75 yaşındaki Nurettin Katırcı, ilginç bir çözüm buldu. Katırcı, iki katlı yeni evini, eskisini içerisine alacak şekilde inşa etti.

Hazar Mahallesi’nde yaşayan Nurettin Katırcı, dededen kalma 80 yıllık yığma taş evin yerine yeni bir ev yapmaya karar verdi. Ancak dede yadigarı evi yıkmaya gönlü razı gelmeyen, ev yapacak başka arazisi de olmayan Katırcı, yöreye has yaklaşımla ilginç bir çözüm yolu buldu. Önce tek katlı eski evin çatısının bir bölümünü yıkan Katırcı, sonra da eski evi içerisine alacak şekilde iki katlı bina yaptı. Ancak yığma taş evin kalan çatı kısmı yeni evin birinci katının balkonunun önüne set çekti.

‘TARİHİ EVİ YIKMAK İSTEMEDİM’

Katırcı, eski evin yerine yeni ev yapmaya karar verdiğini ancak tarihi evi yıkmak istemediğini anlattı. Katırcı, “Dede evimiz olduğu için yıkmak istemedim. Böyle bir çözüm buldum. Evi yıkmayı da düşünmüyorum. Eski evin çatısı birinci katın önünü kapatıyor. Belki çatıyı ileride yıkarım” dedi.

EV ORTADAN İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜ

Rize’de benzer bir olay Pazar İlçesi’nde yaşanmıştı. İki kardeşe ait 120 metrekarelik baba evi, çocukları tarafından ortadan ikiye bölünerek paylaşılmış, evin kendilerine ait 60 metrekarelik bölümünü yıkıp yandaki arazileri de kullanan bir kardeşin çocukları 3 katlı bina inşa ederken, diğer kardeşin çocukları da evin geri kalan bölümünü odunluk olarak kullanmaya başlamıştı.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more