Reklamsız Sözcü
SELÇUK DERELİ

Futbolun içine tükürdüler

31 Ocak 2013

MEİRELES'İN tükürük tartışmaları daha yeni bitmişken şimdi de Melo'nun yaptıkları tartışılmaya başlandı. Pozisyonu defalarca ve dikkatle izleyip analiz ettiğimde Melo'nun rakibine tükürmediğini gördüm. Melo bir teşebbüs içine giriyor ancak ağzından tükürük çıkmıyor. Tükürmeye teşebbüs etmek de kırmızı kartı gerektirmediğine göre hakemlerin bu kararı son derece yanlış.

KIRMIZI kartın tartışılmasında en büyük pay kuşkusuz maçın hakemi Tolga Özkalfa'ya aitti. Özkalfa'nın doksan dakika boyunca göstermiş olduğu basiretsiz ve tutarsız yönetimi derbi maçın gergin geçmesine neden oldu. Kırmızı kart pozisyonunda Özkalfa önleyici hakemlik adına iki oyuncunun arasına girse bugün Melo'nun bu kartını tartışmıyor olacaktık. Ancak Özkalfa bunu yapmak yerine olay anında yere eğilmiş düdüğünü arıyordu. Bu durum acemi bir hakemin bile yapmayacağı kadar komik bir durumdu.

KIRMIZI kartı hakeme hatalı verdirten ise maçın yardımcı hakemi Cem Satman oldu. Oysaki aynı yardımcı hakem daha önce Gökhan'ın Hamit'e dirseğiyle yapmış olduğu müdahaleye ne bir faul ve ne de sarı kart işareti vermişti. Ayrıca yine hemen önünde Riera'nın rakibine hiçbir teması olmadığı halde yanlış bir bayrakla onun atağını kesmişti. Cem Satman benim Avrupa ve Türkiye liginde en çok maça çıktığım yardımcı hakemlerden birisi. Cem benim bıraktığım dönemde gördüğünü veren cesur bir yardımcı hakemdi. Ancak yıllar geçtikçe o da bazı ağabeyleri gibi ‘akıllı' hakemlik yapmaya başladı. O yüzden bu gidişi doğru bir yol değil benden söylemesi.

GELELİM Meireles ve Melo'nun pozisyonlarının karşılaştırılmasına; Bu gibi durumlarda hakemlerin yazmış olduğu rapor esas alınmalıdır. Ben böyle gördüm öbürü başka türlü gördü tartışmalarıyla bir yere varmak mümkün değil. Meireles'in cezasının indirilmesi nasıl yanlışsa Melo'nun alacağı cezanın indirilmesi de o kadar yanlış olur.

ANCAK sen federasyon olarak kuralları ve talimatları uygulamayıp Meireles'in cezasını 11 maçtan 4'e indirirsen o zaman Galatasaray'a da böyle malzeme vermiş olursun. Elbette onlar da itiraz edecekler. Bakalım ‘bana göre tape şike belgesi olmaz, olursa hakem, gözlemci ve temsilci raporları olur' diyen ve hakem raporuna rağmen Meireles'in cezasını indiren Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu şimdi ne yapacak?

BÜYÜK takımlara şirin görünmek adına kural ve talimatları işlerine geldiği gibi yorumlayanlar, aslında doğruları uygulamış olsa futbol bu kadar tartışılmıyor olacaktı. Buradan yola çıkarak baktığımızda, aslında futbolun içine tükürenler Meireles ve Melo değil, futbolu yönettiğini zanneden bazı zihniyetlerdir.

GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR

ŞENOL Güneş teknik adamlığının yanında karakteriyle de çok kişinin gönlünde ayrı bir yer tutar.

GÖREVİ başındayken Trabzonspor yöneticilerinin konuşması gerekip konuşamadığı bazı konuları bile kendisi hem de cesaretle maç sonu toplantılarında gündeme getirdi.

TRABZONSPOR'DA bana göre her türlü olumsuzluğa rağmen çok başarılı işler yapan Güneş bu şekilde ayrılmayı hiç ama hiçbir şekilde hak etmedi. İstifasını verdiği maçtan sadece bir iki saat sonra Elazığ havaalanında, hocanın Tolunay Kafkas olduğu konuşulabiliyorsa eğer, bu Şenol Güneş'e yapılan en büyük saygısızlıktır.

TRABZONSPOR Başkanı Sadri Şener'in son döneminde gösterdiği performansına baktığımızda kulübünü başarıyla yönettiğini söyleyemeyiz. Trabzonspor Kulübü tavır ve davranışlarıyla Türk futboluna yön verir durumdayken şimdi içine düştüğü durumlara bakın.Futbolun dibine dinamit koyanlara zamanında hiçbir tepki koymayan ve onlarla birlikte hareket eden Şener'in bugün kulübünün içine düştüğü durumda dolaylı da olsa katkısı var.

TARAFTARLAR arasında başlayan homurtular ise Şener yönetiminin sonunu getirebilir. Çünkü taraftarın önemli bir kısmı Şenol Güneş'ten önce gitmesi gerekenlerin Trabzonspor Yönetimi olduğunu düşünüyor.

AYRICA her ne şekilde olursa olsun Şenol Güneş kapıdan bugün çıkar ancak yarın tekrar girer. Fakat bazıları için bu kapı kapandı mı bir daha asla açılmaz. Benden söylemesi…

HAFTANIN KARNESİ

KIRMIZI KART: Gaziantepspor-Fenerbahçe maçı oynanırken kulüplerinin ceza alacağını bilerek Fenerbahçe tribününden sahaya meşaleler atan taraftarlara.

SARI KART: Türk Telekom Arena stadının zeminini tam hazır hale getiremeyen yetkililere.

ALKIŞLAR: Sivaspor-Mersin İdman Yurdu maçında takımı etkili bir hücum için başlatmak üzereyken rakibinin sakatlıktan dolayı yerde yattığını görerek topu dışarı atan Sivasspor'lu Ziya'ya.

selcukdereli@sozcu.com

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more