Reklamsız Sözcü
SELÇUK DERELİ

İkinci hakem skandalı

14 Ocak 2013

Hakemlerin ligin ilk yarısındaki kötü yönetimleri bir tarafa, Merkez Hakem Kurulu'nun skandal atamaları hepsinin önüne geçti. Kötü yönetim gösteren hakemlere ardı arkasına maçlar verilirken, iyi olan bazılarına ise ‘Dur' denildi. Bu yazımda paylaşmak istediğim, hakem kararlarından çok onlara görev veren MHK'nın yapmış olduğu, bugüne kadar ortaya çıkmamış ve gözden kaçmış bir atama skandalıdır.

Hatırlayacağınız gibi bu MHK'nın ilk skandalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden maaş alan Volkan Bayarslan'ı, Kasımpaşa-İstanbul BŞB maçına hakem olarak görevlendirmekle yaptı. Hal böyle olunca MHK'nın diğer atamalarını da mercek altına almak farz oldu. Kısa bir araştırmanın ardından da çok ilginç bilgilere ulaştım. MHK öylesine akıl almaz işler yapmış ki durum tam evlere şenlik.
Nasıl mı?
İşte size PTT 1.Lig'den iki örnek:

1-Tarih: O9.12.2012… Hakem: Mustafa Aydın (Trabzon bölgesi)… Maç: Tavşanlı Linyit-Adana Demirspor… Sonuç: 1-0 Tavşanlı lehine…
2-Tarih: 23.12.2012… Hakem: Koray Gencerler (Manisa bölgesi) Maç: Adana Demirspor-Samsunspor. Sonuç: 0-0

Aslında her şey normalmiş gibi görünüyor. Fakat dikkatinizi bir başka noktaya çekmek istiyorum. Adana Demir'in şu anda lider Manisaspor'la arasında 4, dördüncü 1461 Trabzon'la ise 1 puan fark bulunuyor. Buraya kadar tamam. Şimdi sizden istediğim yukarıda yazmış olduğum hakem isimlerinin yanında bulunan bölgelerine bir kez daha bakmanız. Evet, Adana Demir'in şampiyonluk yolunda mücadele ettiği Manisa ve Trabzon şehirlerinden. Tesadüfün (!) bu kadarı.
MHK sanki başka hakem kalmamış gibi büyük bir yanlışa imza atıyor. Üstelik bunu yaparken atama prensiplerini de yok sayıyor.
Düşünebiliyor musunuz? Siz şampiyonluğa oynuyorsunuz ve rakibiniz olan takımın şehrinden bir hakem gelip sizin maçınızı yönetiyor. Hem de iki kez. Ve bu maçlarda da Adana Demir sadece 1 puan alıyor.

TABİİ Kİ bu affedilemez yanlış sürekli aynı takımın aleyhine olunca haliyle akıllara başka sorular geliyor. Bir de üstüne aynı şehrin bir diğer takımı olan Adanaspor aleyhine büyük hakem hataları olunca doğal olarak altında başka sebepler de aranıyor. Üstelik maçlardan sonra Demirspor taraftarlarının ayağa kalkmış olması bile MHK'yı rahatsız etmiyor. Bırakın onu 15. haftada yapılan yanlış 17. haftada devam ediyor.
Kendinizi futbolcuların, hakemin ve taraftarların yerine koyduğunuzda ise durumun feciliğini daha iyi anlayacaksınız.
Adı geçen hakemlerin kötü niyetli olduklarını kesinlikle düşünmüyorum. Tek hataları bu görevleri kabul etmeleri. Sezon başından beri skandallara imza atan MHK bakalım buna nasıl kılıf bulacak? Yoksa kulaklarının üstüne yatıp bekleyecekler mi?
Ama asıl yanıtını beklediğim; bu olay Adana Demirspor yöneticileri tarafından fark edildiğinde, ‘Bunu lütfen basına vermeyin, biz bir şekilde telafi ederiz' diyenlerin verecekleri ödünlerin neler olacağıdır. Bu durumu neyle ve nasıl telafi (!) edeceklerinin de takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum.

Kul hakkı mı dediniz?
TFF Başkanvekili Ufuk Özerten yaptığı icraatlar ve açıklamaları ile sezona damgasını vurdu. En son seminerde hakemlere yaptığı konuşmasında ‘kul hakkı yemeyin' diyerek çok doğru bir şey söyledi. Öyle ki; futbolcuların, antrenörlerin, taraftarların ve daha nicelerinin emek verip alın teri döktüğü bu sektörde hakemler işlerini elbette doğru yapmalılar.

Ancak Özerten bunları söylerken aklıma, onun da yönetiminde olduğu Mahmut Özgener döneminde yaşananlar, alın teri ve onca yıllık emekleri çalınan hakemler geldi. Camiada kıyım yaşanırken gıkını çıkarmadan oturan Özerten'den bunları duymak trajikomik bir durumdu.

Yıllardır seminerlerde buna benzer konuşmalar yapan Özerten bu tutumuyla her zaman kendisiyle çelişti. O nedenledir ki sayın Özerten'e seslenmek isterim; Siz ve Mahmut Özgener dönemindeki arkadaşlarınız özellikle de dönemin MHK Başkanı Oğuz Sarvan, hakemlere ‘Kul hakkı yemeyin' diyecek son kişilersiniz.

NOT: EMİN Çölaşan ağabeyimiz annesini kaybetti. Acısını paylaşmak için bugün Kocatepe Camii'nde olacağız. Değerli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more