Reklamsız Sözcü

Dünyanın en yoksul başkanı görevden ayrılıyor

Uruguay'da yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olamayan 'Dünyanın en yoksul başkanı' Jose 'Pepe' Mujica görevine veda ediyor

android-time 17:56 25 Ekim 2014
Dünyanın en yoksul başkanı görevden ayrılıyor
Uruguay'da yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olamayan 'Dünyanın en yoksul başkanı' Jose 'Pepe' Mujica görevine veda ediyor

26 Ekim’de yapılacak seçimlerde 2,6 milyon Uruguaylı sandık başına gidiyor. Anayasaya gereği yeniden aday olamayan dünyanın en yoksul başkanı Jose ‘Pepe’ Mujica veda ediyor. Mujica 1 Mart 2015’te görevini yeni başkana devredecek.

Güney Amerika’nın özgürlükler ülkesi Uruguay’da seçimlerin favori ismi iktidar partisi Frente Amplio (Geniş Cephe)’nun adayı eski başkan Tabare Vazquez. Son anketler Vazquez’i %43’le önde gösteriyor ancak seçimlerin büyük sürprizi Partido Nacional (Ulusal Parti) adayı 41 yaşındaki Lacalle Pou’nun %32’lik oy oranı ikinci turun oldukça çekişmeli geçeceğini gösteriyor. Brezilya ikinci tur seçimlerinin sağ adayı Aecio Neves’i gibi, sağ eğilimli Ulusal Parti’nin 2019 seçimleri için hazırladığı Lacalle Pou’nun anketlerde bir anda öne geçmesi akıllara, Güney Amerika’da popülist sol iktidarların sonu mu geliyor sorusunu getiriyor.

Seçimlerde aynı zamanda 99 sandalyelik meclis ve 30 sandalyelik senato üyeleri de yenilenecek. İktidar partisi Frente Amplio birkaç sandalye kaybetse de 2005’den elinde bulundurduğu meclis çoğunluğunu korumayı umuyor. Seçim anketlerinde Vazquez ve Pou arasında 11 puanlık fark olmasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli %50 oya hiçbir adayın ulaşamayacağı görülüyor. 30 Kasım’da yapılacak ikinci tur oylamalarında belirlenecek Uruguay’ın yeni başkanı 1 Mart 2015’te Jose Mujica’dan görevi devr alacak.

GÜVENLİK SORUNU İKTİDAR PARTİSİNE OY KAYBETTİRİYOR

2005-2010 yılları arasında başkanlık yapan 74 yaşındaki diş hekimi Tabare Vazquez’in tıpkı Jose Mujica gibi Uruguaylılar arasında kişisel profili oldukça yüksek. 8 yıllık Frente Amplio iktidarı sosyal ve ekonomik alanlarda büyük gelişmeler kaydedildi.%13’den %6’ya düşürülen işsizlik ve İMF rakamlarına göre %40’lardan %8’e düşürelen yoksulluk oranıyla bölgenin en düşük oranlarına ulaşıldı. Güney Amerika’nın kürtajı yasallaştıran ilk ülkesi olmasının yanında dünyanın devlet eliyle marihuana satışını düzenleyen ilk ülke oldu. Eşçinsel evliliği yasalaştı.

Yaşam kalitesi sırasında dünyanın 19. ülkesi olan Uruguay’da bölgenin suç ve cinayet oranı en düşük ülkesi. Ancak kamuoyu yoklamalarında ülkenin en önemli sorunu olarak güvenlik ve eğitim sorunu öne çıkıyor. Yüksek imajına rağmen Tabare Vazquez’in ilk turda gereken çoğunluğu sağlamasının en büyük nedeni olarak güvenlik sorunu görülüyor. Vazquez, kendisinin başlattığı ve Mujica’yla devam eden ekonomi ve sosyal politikaların aynen devam edeceğini defalarca yineledi. Mercosur özelinde Arjantin ve Brezilya ile ilişkileri sürdüreceğini belirten Vazquez, ekonomi bakanı Mario Bergara’nın görevine devam edeceğini açıkladı.

MUHALEFET EKONOMİDE DEVLET ETKİSİNİ AZALTMAYI VAAT EDİYOR

Seçimlerin sürpriz ismi Uruguay eski başkanı Luis Alberto Lacalle (1990-1995)’nin oğlu Lacalle Pou’nun ise devletin ekonomiye olan müdahelesi azaltma sözü veriyor. Marihuna yasasında düzenlemelere gideceğini de açıklayan Pou’nun bir diğer vaadi Guantanamo’dan daha fazla tutuklu kabul etmeyeceği. Jose Mujica, ABD Başkanı Obama ile Guantanoma’daki tutukluların Uruguay’a nakli konusunda bir anlaşma imzalamıştı.

Ikinci tura kalması beklenmemesine rağmen Partido Colorado lideri Pedro Bordaberry seçimlerde kilit rol oynayacak. %15 yo oranına sahip Bordaberry eski diktatör Jose Maria Bordaberry’nin oğlu ve kampanyasının tamamen güvenlik ve yabancı sorunu üzerine inşa etmiş durumda. İkinci turda Lacalle Pou’yu destekleyeceğini açıklayan Bordaberry’nin mecliste de Ulusal Parti ile birlikte hareket edecek.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more