Reklamsız Sözcü

Sibirya’nın Haçiko’su

Masha isimli köpek Sibirya'da bir hastanede iki yıl önce hayatını kaybeden sahibi için nöbet tutuyor

android-time 10:32 28 Kasım 2014
Sibirya’nın Haçiko’su
Masha isimli köpek Sibirya'da bir hastanede iki yıl önce hayatını kaybeden sahibi için nöbet tutuyor

İki yıl önce Sibirya'nın güneybatısındaki Novosibirsk bölgesinde rahatsızlanan bir erkek hasta, hastaneye kaldırıldı ve kısa süre sonra hasta yaşamını yitirdi. Ancak sadık dostu Masha beklemeyi sürdürdü.

Hastane personeli, hastanın tek ziyaretçisi olan Masha'nın sıcak yatağı ve mamasının olmasına hep özen gösterirken günler bu şekilde geçti: Masha gece kapının önünde nöbet tutmak ve hırsızlara karşı evi korumak için yaşadıkları eve gitti, ertesi sabah tekrar hastaneye geldi.

‘NE KADAR MUTSUZ OLDUĞUNU GÖREBİLİYORSUNUZ’

Doktor Vladimir Bespalov, konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Gözlerine baktığınızda ne kadar mutsuz olduğunu görebiliyorsunuz. Bir köpek mutlu olduğunda gördüğünüz mutlu gözler değil bunlar. Bu durumu insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da anlayabiliyorsunuz.”

Hemşine Alla Vorontsova, Masha'nın bir kişi tarafından sahiplenildiğini ancak tekrardan kaçıp hastaneye geldiğini anlatırken şunu diyor: “O sahibini bekliyor. Daha yeni bir aile onu sahiplendi ancak Masha hemen onlardan kaçıp tekrar hastaneye geldi.”

HAÇİKO’YU HATIRLATTI

Masha bu haliyle, evrensel olarak sadakatin sembolü haline gelen ve filmi dahi çekilen Haçiko'yu andırıyor. Haçiko da her gün Tokyo'daki Şibuya Metro istasyonuna uğurladığı, akşamları da iş dönüşü alıp eve getirdiği sahibinin bir gün kalp krizi geçirip ölmesi ve geri dönmemesi nedeniyle, 9 yıl boyunca her gün aynı yerde aynı saatte sahibini beklemiş fakat tekrar kavuşamamışlardı.

Haçiko 9 yıl sonunda ölürken, anısına yapılan heykeli bugün Tokyo'nun en önemli buluşma noktalarından birisi olan Şibuya Metro İstasyonu'nun çıkış kapısının önünde bulunuyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more