Reklamsız Sözcü

Brezilya’da yeniden ‘Dilma’ dönemi

Brezilya başkanlık seçimlerinde, Dilma Rousseff oyların yaklaşık yüzde 52'sini alarak ikinci kez başkan seçildi

android-time 11:54 27 Ekim 2014
Brezilya’da yeniden ‘Dilma’ dönemi
Brezilya başkanlık seçimlerinde, Dilma Rousseff oyların yaklaşık yüzde 52'sini alarak ikinci kez başkan seçildi

Sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemleri elektronik oylama sayesinde kısa sürede tamamlandı. Brezilya Yüksek Seçim Kurumu’nun açıklamasına göre %99,72’si sayılan oylardan Dilma Rousseff %51,62’sini alarak ikinci kez başkan seçildi. Aecio Neves ise %48,38’de kaldı. Dilma Rousseff bu seçimlerde Brezilya tarihinin en az farkla seçilen ilk başkanı oldu.

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Twitter'da “Yeniden Dilma” hashtagi tt olurken, Dilma Rousseff kişisel hesabından “Minnettarım. 4 sene daha Dilma’yla” mesajını paylaştı.

Zafer konuşmasına Lula Da Silva’ya teşekkür ederek başlayan Dilma Rousseff, seçimler yüzünden ülkenin bölünmüş olduğunu hiçbir şekilde düşünmediğini söyleyerek, tüm Brezilyalılara birlik ve beraberlik çağrısı yaparak yeni reformlar yapma sözü verdi. Seçmenlerinin “Cesur yürek” tezahüratlarının arasında “Şimdiye kadar olduğumdan çok daha iyi bir başkan olmak istiyorum” diyen Dilma, 1 Ocak 2015’te başlayacak yeni dönemin hedeflerini açıkladı: Enflasyonu düşürmek, yolsuzlukların üstüne gitmek ve yeni reformları hayata geçirmek.

BREZİLYA’NIN EN ZORLU SEÇİM KAMPANYASI

Dilma’nın yeniden seçilmesi İşçi Partisi’nin beklediği gibi kolay olmadı. Kupadan birkaç ay önce anketler Dilma’yı ilk turda kazanıyor gösterince, Lula da Silva adaylığını koymaktan vazgeçmiş ve Rousseff’i ikinci kez adaylığını koymaya ikna etmişti. Kupa karşıtı gösterilerin Dilma’ya zor günler yaşatacağı ve oylarında ciddi düşüşler olacağı düşünülürken, kupa organizasyonundan alnının akıyla çıkılması Dilma’ya beklenenin aksine oy bile kazandırdı. Ancak seçim kampanyasının başlamasına birkaç gün kala Sosyalist Parti adayı Eduardo Campos’un uçak kazasında ölmesi bütün öngörüleri bir anda alt üst etti. Campos’un yerine çevreci Marina Silva aday oldu ve kampanyanın son günlerine kadar anketler iki kadın aday arasında eşitlik gösteriyordu. Anketler yanıldı ve Marina %22’de kaldı. Dilma %43’yle ilk turun galibi oldu ama sağ eğilimli sosyal demokrat lider Aecio Neves %33 puanla başkanlık yarışında “ben de varım” dedi.

İkinci tur seçim kampanyasıyla birlikte yeniden anket savaşları ve karşılıklı salvolar başladı. İşçi Partisi Neves’i “zengin bir playboy” olduğu hükümetin şimdiye kadar yürüttüğü bütün sosyal projelerini kaldıracağı propagandasını yaptı. Sosyal Demokrat Parti ise yolsuzluk silahına sarıldı. Milyonlarca Brezilyalının beklediği ikilinin canlı yayında son kapışmasına ve seçim yasaklarına saatler kala, 1 milyon tirajlı Veja dergisi “Petrobras’taki yolsuzlukları Dilma biliyordu” başlığıyla çıkarak Neves’e en büyük desteği verdi.

Dilma’nın seçim zaferiyle İşçi Partisi kesintisiz 16 yıllık iktidarı garantilemiş oldu. Lula da Silva’nın 8, Dilma Rousseff’in ilk 4 yıllık iktidarında uygulanan ekonomik programlar sayesinden 40 milyon Brezilyalı yoksulluktan çıkıp orta sınıfa dahil olmuştu.

 

Dilma Rousseff kimdir?

Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinde Bulgar göçmeni bir ailede dünyaya gelen Dilma Rousseff, 66 yaşında ve ekonomi mezunu. Gençlik yıllarında sol örgütlere üye olan Rousseff, ülkede dikta yönetimine karşı silahlı mücadele veren gerilla gruplarına katıldı, 1970 yılında askeri rejim tarafından hapse atıldı ve 3 yıl süreyle işkence gördü. Askeri rejimin sona ermesinin ardından siyasete atılan Rousseff yeni kurulan bir partide aktif görevler aldı, 2000 yılında Brezilya’nın popüler liderlerinden Lula da Silva’yla tanıştı ve bu tarihten itibaren İşçi Partisi’ne dahil olarak Lula’nın çekirdek kadrosunda yer aldı. 2010 yılında başkan seçilen Rousseff, ilk iktidar döneminde Lula’nın başlattığı sosyal kalkınma projelerini devam ettirdi. Rousseff, daha çok ülkenin kuzeyi ve gelir düzeyi düşük bölgelerinden destek görüyor.

Son güncelleme: android-time 12:3327.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more