Reklamsız Sözcü

Dünya kupası yapılmayacak mı?

Dünya Kupası'na bir aydan az zaman kala, ev sahibi ülke Brezilya'da düzenlenen protesto gösterileri hız kesmeden devam ediyor.

android-time 13:13 16 Mayıs 2014
Dünya kupası yapılmayacak mı?
Dünya Kupası'na bir aydan az zaman kala, ev sahibi ülke Brezilya'da düzenlenen protesto gösterileri hız kesmeden devam ediyor.

“15 M Ulusal Eylem günü, “FİFA go home” sloganı ile kupa maçlarının oynanacağı tüm kentlerde gösteriler yapıldı. Sao Paulo ve Rio de Janeiro’da yapılan eylemlerde panini albümleri ve çıkartmaları yakılırken FİFA da protestolardan kurtulamadı.

Kupanın açılış maçının oynanacağı ve 450 milyon dolara mal olan Arena Corinthians önünde toplanan “Çatısız İşçiler Hareketi”ne mensup göstericiler “FİFA standartlarında ev istiyoruz” diyerek lastik yakıp kupaya harcanan paraların eğitime ve sağlığa ve barınma harcamalarına aktarılmasını istedi. Polisin stada yaklaştırmadığı gösteriler yolları kapattı.

Akşam saatlerinde ise tüm ülkede aynı anda protestolar başladı. Sao Paulo’da binlerce insanın katıldığı gösterilerde stad inşaatlarında ölen sekiz işçinin anısına çiçekler bırakıldı. Sao Paulo’da 23 Nisan’dan beri grevde olan öğretmenlerin de katıldığı eylem, Paulista caddesinde başladı. Polisin biber gazı ile müdahale ettiği eylemde barikat kurarak karşılık veren bir grup gösterici sokakları ateşe verdi.

PANİNİ ÇIKARTMALARI KUPA KARŞITLARININ HEDEFİ
Rio de Janeiro’da gösterilere katılan binlerce kişi, genel grev çağrısı yaptı, Brezilya bayrağı ile Panini albüm ve çıkartmalarını yaktı. Pani çıkartmaları Brezilya’da kara borsaya düşmüş durumda. Çok yoğun talep olan çıkartmaların piyasada bulunması oldukça güç, bir kaç hafta önce bir kamyon soyularak 450 bin çıkartmaya el konulmuştu. Bu yüzden bir simge haline gelen çıkartmalar, her kupa karşıtı eylemde yakılan ilk “malzeme” oluyor.

Her gittiği yerde kupa karşıtı göstericilerin hedefi olan Dilma Roussef, birkaç gün önce “şampiyona sırasında halkımızın protesto yapma hakkını kullanamasını sağlayacağız” açıklamasını yapmıştı. Tüm ülkeye yayılan gösterilerinin kupa maçları sırasında daha da artması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more