Reklamsız Sözcü

Düşen uçaklara ne oldu ?

1 Fotoğrafçı Dietmar Eckell, kimsenin ölmediği uçak enkazlarını çekti.

1942'de Japon bombardımanı sırasında vurulan buC-53 uçağının pilotu, çok karanlık olması nedeniyle havaalanını bulamayıp aynı anda yakıtının bitmesi üzerine ormanın ortasına zorunlu iniş yapıyor ve uçağın 6 mürettebatı da kurtuluytor.Fotoğrafçının 72 senedir aynı yerde duran uçağa ulaşması 7 gününü almış, vardığında uçağın içinde uyumak istemiş fakat Aborjinler buna izin vermemiş.

-Avustralya
2 50'lerde Alaska'da düşen bu uçak, fotoğrafçının en çok etkilendiklerinden biri. C-82 denilen bu kargo uçakları o yıllarda pek iyi çalışmıyor olmasına rağmen kargo taşımaya devam ediyormuş. Bir gece uçağın tüm elektirk sistemi bozulmuş ve zar zor ormanın içine indirmişler. Kuzey Kutbunda Ocak ayında ortada kalan pilotlar, hayatta kalmak için tek şanslarının büyük bir ateş yakmak olduğunu düşünmüş. 3 gün boyunca ateşi canlı tutmaya çalışan pilotları başka bir uçak farketmiş ve böylece kurtulmuşlar.

-Alaska
3 Fotoğraf hobisi terkedilmiş ya da tahrip edilmiş tren, araba ve binaları görüntüleyerek başlayan 47 yaşındaki Dietmar Eckell, yıllardır uçak enkazlarını fotoğraflıyor.

-Berlin sergisinden
4 Fotoğrafa ilgisi arttıkça pazarlamacılık mesleğine olan ilgisini kaybeden Eckell'in, havadan fotoğraf çekmek için yamaç paraşütü yaptığı sırada geçirdiği ufak kaza aklına bir soru getiriyor: Düşen uçaklara ne oluyor?

-Kanada
5 Biraz araştırma sonucunda, düştükten sonra olduğu yerde bırakılan pek çok uçak olduğunu öğrenen Alman fotoğrafçı, 2010 yılında işini bırakıyor ve dünyayı dolaşıp bu enkazları fotoğraflamaya başlıyor.

-Alaska
6 Uçak kazaları ve pilotlukla ilgili ne kadar blog varsa hepsini takip ettiğini ve hava kuvvetleri datalarını uzun uğraşlar sonucunda elde ettiğini anlatan Eckwell, "Öyle uçaklar var ki kimse ormanın içinde olduklarını bilmiyor, elimde belgeler var orada olduğunu biliyorum dediğimde bana inanmıyorlar ama benimle gelip gördüklerinde şok oluyorlar" diye anlatıyor.

-Amerika
7 Ölümle sonuçlanan kazaların fotoğraflarını hiç çekmediğini vurgulayan fotoğrafçı, hurda haline gelmiş de olsa bütün uçakların bir hikayesi olduğunu ve 200 yıl sonra bile orada olacak olmalarının bir yandan melankolik ama bir yandan da çok özel olduğunu düşünüyor.

-Kanada
8 47 yaşındaki fotoğrafçı, dünyayı gezerek uçak fotoğrafları çekmenin hayatını değiştirdiğini ve ölene kadar bu işi yapmak istediğini söylüyor.

-Amerika
9 -Kanada
10 -Amerika
11 -Amerika
12 -Avustralya
13 Papua Yeni Gine
14 Sahra Çölü
15 -Kanada
16 Kanada
17
18
19
20
21
22
23