Reklamsız Sözcü

“Erdoğan Demokratik Suriye’ye karşı çıkıyor”

PYD Eş Başkanı Salih Müslim CNN' Türk'te katıldığı canlı yayında, "'Erdoğan'ın dedikleri nerede bir Kürt varsa onlara kazanımlarına karşı çıkıyor" dedi

android-time 13:56 25 Ekim 2014
“Erdoğan Demokratik Suriye’ye karşı çıkıyor”
PYD Eş Başkanı Salih Müslim CNN' Türk'te katıldığı canlı yayında, "'Erdoğan'ın dedikleri nerede bir Kürt varsa onlara kazanımlarına karşı çıkıyor" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK eşittir PYD” şeklindeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Müslim, “Biz hiçbir zaman PKK olarak algılanmadık. Kendisi bir bahane arayıp bunlar PKK’dır falan. Bu açıkça gösteriyor ki bir Kürt kazanımlarının karşısında, Kürt halkının kimliğine karşı duruyorsun. Demokratik Suriye kurmak istiyoruz. Şimdi bunlara karşı çıkıyor. Çünkü Suriye’de bir Kürt kimliği kazanılacak. Buna karşı çıkmak için çeşitli bahaneler arıyor. Biz bunu kabul etmiyor reddediyoruz. Kendisi de gerçekleri biliyor. Kaçıncı defa İstanbul’a gelip yetkililerle görüştüm. Evinin içinde görüşüyoruz. En büyük yetkililerle. İkinci gün arkamızdan bunlar da teröristtir falan. Sayın Erdoğan da biliyor. Diğer yetkililer de biliyor. Biz hiçbir zaman terörist olmadık. IŞİD ile en fazla savaşan biziz. Kendisi bir açıklık getirsin. Ne kadar bizi destekliyor. Gerçekten IŞİD’e karşı savaşmak istiyorsa, bizim yanımızda olması, yardım etmesi gerekir. Duruşuna bir açıklık getirsin” dedi.

Türkiye üzerinden Kobani’ye geçecek peşmerge sayısının 200’den 150’ye düşürüldüğünü değerlendirmesi istenen Müslim, “İki gün önce Güney Kürdistan’da idim. Oradaki yetkilerle görüştüm. Politik olarak bizim bir şeyimiz yok. Bir kabuldür. Oradaki Peşmergelerin gidip Kobani’ye geçmesi için görüşmeler yaptık. Kabul ettik. Şimdi mesele teknik boyuta geldi. Teknik boyutu da Peşmerge komutanlığı ile, YPG komutanlığı arasında görüşmeler olacak teknik olarak. Sayı, geçiş, tarih ve hangi niteliksel silahlar gerekiyor. Bu aralarındaki görüşmelere bağlıdır. Sanırım ene kısa zamanda belli bir anlaşmaya varırlar” diye konuştu.

“SAYI OLARAK ZATEN NE KADAR İSTERSENİZ PEŞMERGE GÖNDEREBİLİRİZ DENDİ”

Kaç Peşmerge talebiniz var? şeklindeki soruya Müslim, “Sayı olarak zaten ne kadar isterseniz Peşmerge gönderebiliriz dendi. Ancak oradaki savaşçılarımız, YPG elemanları yeter de artar. Önemli olan şimdi bu insanların Peşmergelerin gelmesi. Niteliksel olarak bazı konularda uzman olan kişilerdir. Silah, cephane meselesinde. Onun için uzmanlık sahasına bağlıdır” diye yanıt verdi.

“YPG BELİRLEYECEK KAÇ KİŞİYE İHTİYAÇ OLDUĞUNU”

YPG’nin kaç kişiye ihtiyaç olduğunu belirleyeceğini söyleyen Müslim, “Onun için YPG belirleyecek kaç kişiye ihtiyaç olduğunu ve ne çeşit silahlara ihtiyaçları olduğunu. Ona göre anlaşma yapılırsa onlar ona göre geleceklerdir” dedi. Bir sayı kesinlikle yok. Sadece bu PDK falan değil. Biz oradaki yönetim ile görüşüyoruz. Bu Peşmerge komutanları. Barzani bölgenin başkanıdır. Onun yolu ile oluyor anlaşmalar. Peşmergeler sadece PDK’nin peşmergeleri değil. O Peşmergeler, hükümetin veya yönetimin Peşmergeleridir. Uzmanlık sahalarına göre artık verilir” açıklamasında bulundu.

“ÖSO ZATEN YPG İLE BİRLİKTE KOBANİ’DE SAVAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) da Kobani’ye gideceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Müslim, Özgür Suriye Ordusu’nu istemiyor musunuz? şeklindeki soruya, “Hayır öyle bir şey yok. ÖSO zaten YPG ile birlikte Kobani’de savaşıyor. Yeni birlik ve gruplar gelmek istiyor. ÖSO ile YPG arasında bazı görüşmeler oldu. Onlar artık danışacak. Bazı gruplar YPG ile anlaşıp öyle gelirler. Ama anlaşmadan gelmeyecekler. Anladığımız kadarı ile bir sürü seçenek var” diye yanıt verdi.

“BAŞKA BİR YERDEN BİR CEPHE AÇMAK KOBANİ ÜZERİNDEKİ ÇEMBERİ HAFİFLETİR”

Kobani’nin çember altında olduğunu ifade eden Müslim, “Kobani şimdi çember altında. Başka bir yerden bir cephe açmak Kobani üzerindeki çemberi hafifletir. ÖSO ile YPG arasındaki görüşmeye bağlıdır” dedi.

“ERDOĞAN’IN DEDİKLERİ NEREDE BİR KÜRT VARSA ONLARA KAZANIMLARINA KARŞI ÇIKIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK eşittir PYD” şeklindeki açıklamasını değerlendirmesi istenen Müslim, “Sayın Erdoğan’ın dedikleri nerede bir Kürt varsa onlara, kazanımlarına karşı çıkıyor. Hiçbir zaman PKK olmadık. PKK zaten bir Kürt partisidir. Aralarındaki ne sorun varsa o kuzeyi yani Türkiye’yi ilgilendirir. Biz bir Suriye partisiyiz” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’DE BİR KÜRT KİMLİĞİ KAZANILACAK BUNA KARŞI ÇIKMAK İÇİN ÇEŞİTLİ BAHANELER ARIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK eşittir PYD” şeklindeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Müslim, “Suriye’deki oluşumlar ile bir anlaşmaya varıyoruz. Biz hiçbir zaman PKK olarak algılanmadık. Kendisi bir bahane arayıp bunlar PKK’dır falan. Bu açıkça gösteriyor ki bir Kürt kazanımlarının karşısında, Kürt halkının kimliğine karşı duruyorsun. Biz Suriye’de ne istiyoruz. Araplarla, Suryanilerle, Türkmenlerle bir sosyal sözleşme imzalamışız. Bir sistem kuruyoruz. Demokratik Suriye kurmak istiyoruz. Şimdi bunlara karşı çıkıyor. Çünkü Suriye’de bir Kürt kimliği kazanılacak. Buna karşı çıkmak için çeşitli bahaneler arıyor. Biz 2004’ten beri zaten rejime karşı mücadelemiz var. bunu hepsi görmezden geliyor. Bazı bahanelerle bizi hep dışlamak istiyor. Biz bunu kabul etmiyor reddediyoruz. Kendisi de gerçekleri biliyor. Kaçıncı defa İstanbul’a gelip yetkililerle görüştüm” diye konuştu.

 

“EVİNİN İÇİNDE GÖRÜŞÜYORUZ ARKAMIZDAN BUNLAR TERÖRİSTTİR DENİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını eleştiren Müslim, “Evinin içinde görüşüyoruz. En büyük yetkililerle. İkinci gün arkamızdan bunlar da teröristtir falan. Sayın Erdoğan da biliyor. Diğer yetkililer de biliyor. Biz hiçbir zaman ne terörist olmadık. IŞİD ile en fazla savaşan biziz. Kendisi bir açıklık getirsin. Ne kadar bizi destekliyor. Gerçekten IŞİD’e karşı savaşmak istiyorsa, bizim yanımızda olması, yardım etmesi gerekir. Duruşuna bir açıklık getirsin” dedi.

“KOBANİ DÜŞMEYECEK ZAFERE GİDİYOR”

PYD Eş Başkanı Salih Müslim CNN’ Türk’te gündeme ilişkin Gazeteci Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı. Kobani’nin düşeceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Müslim, “Kobani düşmeyecek. Kobani’de hala siviller de vardır. YPG’de vardır. Kobani zafere gidiyor” dedi. Türkiye’den bir silah talebiniz oldu mu? Koridoru talep eden kim? şeklindeki sorulara Müslim, “Biz müdahale istemedik ama en azından kendi gücümüzü kendi insanımızı oraya yetiştirmek için bir koridoru gerçekten istedik. Söz de verdiler. Maalesef şimdiye kadar bekliyoruz. Zorluklar çıkarılıyor. Kobani’ye sahip çıkarız dendi. Sözler yerine getirilmedi. Artık bu engeller kimden oluyorsa bilmiyoruz” diye yanıt verdi.

PYD’nin Türkiye’ye herhangi bir düşmanlığı var mı? Toprak talebi var mı? şeklindeki soruya Müslim şu şekilde yanıt verdi: “2004’ten beri bu rejime karşı savaşıyoruz. YPG güçleri en azından iki yıldan beri var. Söylesinler tek bir mermi Türkiye’ye yönelmiş mi? Biz defalarca söyledik. Türkiye’ye karşı olmayacağız. Bundan sonra da olmayacağız” dedi.

“IŞİD GELİP GEÇİCİDİR YARIN ÖBÜR GÜN ÇEKİP GİDER”

IŞİD’in gelip geçici olduğunu belirten Müslim, “IŞİD gelip geçicidir. Yarın öbür gün çekip gider. Ama biz halklarımızla birlikte yaşayacağız. Sınır güvenliği en çok bizi ilgilendirir. Hiçbir zaman tehlike oluşturmuyoruz Türkiye için. Bu dostluğun sürdürülmesini istiyoruz” diye konuştu.

“KENDİMİZİ SAVUNABİLSEK TÜRKİYE’NİN YÜKÜ DE AZALMIŞ OLACAK”

Müslim, “Kimliksiz bir Kürt istiyorsa veya Rojava’nın böyle planlama ile oyunlara gelmez. Artık oradaki halk kendisini de dostlarını da biliyor. Hiçbir zaman Türkiye’ye karşı ne oldu ne de olacaktır. Onun için bir silah veya yardım olacaksa buna sevinmeleri gerekiyor. Orada biz kendimizi savunabilsek, Türkiye’nin yükü de azalmış olacak” ifadelerine yer verdi.

“IŞİD YARIN TÜRKİYE’YE BULAŞIRSA KİM BİLİR NELERLE SONUÇLANACAKTIR”

IŞİD tehdidine dikkat çeken Müslim, “Bu IŞİD yarın Türkiye’ye bulaşırsa kim bilir nelerle sonuçlanacaktır” dedi.

“KORİDORU GERÇEKTEN İSTEDİK SÖZ DE VERDİLER”

Türkiye’den bir silah talebiniz oldu mu? Koridoru talep eden kim? şeklindeki sorulara Müslim, “Biz müdahale istemedik ama en azından kendi gücümüzü kendi insanımızı oraya yetiştirmek için bir koridoru gerçekten istedik. Söz de verdiler. Maalesef şimdiye kadar bekliyoruz. Zorluklar çıkarılıyor. Kobani’ye sahip çıkarız dendi. Sözler yerine getirilmedi. Artık bu engeller kimden oluyorsa bilmiyoruz” diye yanıt verdi.

“YPG’NİN ELİNDEKİ KLASİK SİLAHLAR YETMİYOR”

Peşmergenin silahları nasıl gelecek? ABD’den, Ankara’dan bu konuda talepleriniz nedir? sorularına Müslim şu şekilde yanıt verdi: “Biz destek istiyorduk. YPG’nin elindeki klasik silahlar yetmiyor. Elimizde nitelikli silahlar olsaydı bel ki de bu hava vuruşlarına da gerek kalmayacaktı. Kendimizi savunmak için muhakkak istiyoruz. IŞİD en son modern silahlarıyla donatılmış. Peşmergeler gelirse eli boş silahsız değildir.”

“KORİDOR AÇIK TÜRKİYE YEŞİL IŞIK YAKMIŞTIR”

Koridor konusunda Türkiye’nin yeşil ışık yaktığını belirten Müslim, “Benim anladığım kadarı ile koridor açıktır. Ne zaman anlaşırlarsa öyle geçecekler. Herhangi bir engel bildirilmedi. Türkiye yeşil ışık yakmıştır. Sayın Barzani diğer yetkililer Türkiye yeşil ışık yakmıştır. Artık biz ayarlayacağız. Biz de ona göre Peşmerge komutanları ile görüştük. Şimdi YPG ile Peşmerge komutanları arasında bir teknik anlaşma hangisi lazımsa ona göre ayarlarlar” ifadelerine yer verdi.

“WASHINGTON’UN PYD TUTUMU SEVİNDİRİCİ”

Washington’un, YPG’ye karşı tutumunun sevindirici olduğunu belirten Müslim, “PYD’ye terörist gözüyle bakmıyoruz dendi. Böyle bir ayrım yapması sevindirici. Umarım daha sıkı ilişkiler kurabiliriz” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE BİZ DE VARIZ YOK DEĞİLİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Çözüm sürecini değerlendiren Müslim, “Barış, çözüm olursa bizim için de sevindirici. Elimizden geleni de yapabiliriz. Biz de varız yok değiliz. Bizi susturup orada çözüm üretmek başka bir şey. Bizim çözümümüz ayrı bir çözüm. Bizim çözümümüz Suriye’deki oluşumlar ile oluyor. Ama muhakkak birbirleri ile paralel olabilir. Elimizden ne gelirse yaparız. Destek veririz” diye konuştu.

“ESAD REJİMİNİN GİTMESİ İÇİN 2004’TEN BERİ MÜCADELE EDİYORUZ”

Esad rejimini değerlendiren Müslim, “Esad’ın gidip gitmemesi bir Suriye sorunudur. Bütün Suriye halkı bunun gitmesini istiyor. 2004’ten beri gitmesi için mücadele ediyoruz. Esad rejiminden en çok etkilenen biziz. Kürtlüğün yokluğu ile Türkiye ne kazanacak? Onu bilmiyorum. Orada bir kimliğimiz olursa, Türkiye’nin yararınadır. Türkiye tam tersini düşünüyor. Demokratik Suriye’nin bir parçasıyız. Türlü oyunlar ile bizi hep uzaklaştırmak istiyorlar. Yapacağımız bazı şeylerde hep İran engel oldu. Onun için İran rejimden yana oluyor. İran ile o nedenle hiçbir ilişkimiz olmadı” açıklamasında bulundu.

“KANDİL İLE YANİ PKK İLE HERHANGİ BİR ORGANİK BAĞIMIZ YOK”

PYD, Kandil’den emir alıyor mu? sorusuna Müslim, “Kandil denince PKK deniliyor. Kandil ile yani PKK ile herhangi bir organik bağımız yok. Ancak ister istemez etkili bir Kürt partisidir. Kısmen ilişkimiz var. Ancak hiçbir zaman organik bir ilişkimiz olmadı. Kimseden emir almıyoruz. Bizim partimiz, yönetimimiz vardır” diye yanıt verdi.

“KOBANİ DÜŞMEYECEK ZAFERE GİDİYOR”

Kobani’nin düşeceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Müslim, “Kobani düşmeyecek. Kobani’de hala siviller de vardır. YPG’de vardır. Kobani zafere gidiyor” dedi.

“HALKLARIN ARASINDAKİ KARDEŞLİĞİ ZEDELEMEYELİM”

Ankara’ya gelecek misiniz? Mesajınız nedir? sorularına Müslim şu yanıtı verdi: “Halkların arasındaki kardeşliği zedelemeyelim. Yanlış davranışlarda bulunmak halkın yararına değildir. Dostluk elimiz havada kalmasın.”

Müslim, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Kürt birliği konusunda hem fikir olduklarını da belirtti.

Müslim, IŞİD’e karşı mücadelede daha fazla destek beklediklerini de vurgulayarak YPG ile daha sıkı bir ilişki olması gerektiğini söyledi.

Son güncelleme: android-time 13:5925.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more