Reklamsız Sözcü

Filistin yönetiminden çok sert yanıt

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü, Kudüs'teki kutsal mekanlardan Harem-üş-Şerif'in ibadete kapatılmasını savaş ilanı olarak niteledi

android-time 21:09 30 Ekim 2014
Filistin yönetiminden çok sert yanıt
Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü, Kudüs'teki kutsal mekanlardan Harem-üş-Şerif'in ibadete kapatılmasını savaş ilanı olarak niteledi

Sözcü Nebil Ebu Rudeina, Filistin Yönetimi’nin bir Yahudi eylemcinin vurulmasının ardından tırmanan gerginlik sırasında alınan bu karara karşı yasal işlem başlatacağını açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Yehuda Glick adlı haham Yahudilerin Harem-üş-Şerif’i daha fazla kullanabilmesi için düzenlenen bir toplantının ardından uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Saldırıda göğsünden ve karnından yaralanan Haham Glick, ameliyata alındı.

İsrail polisi, olayın faili olduğundan kuşkulanılan 32 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdü. Polis, Moataz Hejazi’nin evini kuşatan güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü bildiriliyor.

ABD doğumlu Haham Glick Yahudilerin Harem-üş-Şerif’te dua etme hakları için kampanya yürüten tanınmış bir isim. Glick’in vurulması Kudüs’te gerginliklerin tırmanmasına yol açan bir dizi olayın sonuncusu.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıların başlamasından bu yana, Doğu Kudüs’ün bazı kesimlerinde Filistinliler ve İsrail güvenlik güçleri arasında geceleri çatışmalar yaşanıyor.
Polis Moataz Hejazi’nin İslami Cihad grubuna üye olduğunu duyurdu. Şüpheli İsrail’de hapiste yatmış ve 2012 yılında tahliye olmuştu. İsrailli yetkililer, iç güvenlik servisi Şin Bet ve polis terörle mücadele biriminin, Glick’i vuran kişinin Ebu Tor Mahallesi’nde bulunduğu bilgisini aldığını söyledi.

Son güncelleme: android-time 10:5331.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more