Reklamsız Sözcü

İngiliz yetkiliden ‘mülteci teknelerini kurtarmayın’ çıkışı

İngiltere'de, Akdeniz'i geçen mülteci tekneleri için arama kurtarma çalışması yapılmasının göçmenleri teşvik ettiği ileri sürüldü

android-time 12:06 31 Ekim 2014
İngiliz yetkiliden ‘mülteci teknelerini kurtarmayın’ çıkışı
İngiltere'de, Akdeniz'i geçen mülteci tekneleri için arama kurtarma çalışması yapılmasının göçmenleri teşvik ettiği ileri sürüldü

İngiltere’nin Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire, Afrika ülkelerinden Akdeniz'i aşarak gelmeye çalışan mültecileri kurtarma çalışmalarının sona ermesi gerektiğini söyledi.

Akdeniz'i teknelerle geçmeye çalışan mültecilerin kurtarılmasının daha çok kaçak göçmeni teşvik ettiğini savunan Bakan Yardımcısı James Brokenshire, bu sebeple de kurtarma çalışmalarının daha fazla insanın ölmesi anlamına geleceğini öne sürdü.

Avrupa Sınır Yönetimi Kurumu Frontex'in mülteci ve göçmenlerin kurtarılma operasyonlarıyla ilgili sadece Avrupa sınırlarını kapsayan Triton kod adlı ‘sınırları koruma' planını 1 Kasım'da açıklaması bekleniyor. Planlar dahilinde Akdeniz bölgesinde arama ve kurtarma çalışmaları yer almıyor. Kurtarma çalışmalarının sadece İtalya kıyılarına 48 kilometre mesafeyi kapsayan bölgede devriyelerin sağlanacağı belirtiliyor.

İtalya, Akdeniz'de geçen yıl başlattığı Mare Nostrum adlı kurtarma operasyonlarını bitirme kararı aldı. Son bir yıl içinde 150 bin kaçak göçmenin kurtarılmasında büyük rol oynayan İtalya, Deniz Kuvvetleri'nin operasyonlara tek başına maddi olanaksızlık gerekçesiyle devam edemeyeceğini açıkladı.

Akdeniz’de Mare Nostrum kurtarma operasyonu dışında bir çalışmanın olamaması nedeniyle mülteci ölümlerinin giderek artmasından endişe ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, son gelişmelerle ölen mültecilerin sayısının artacağına işaret ederek AB’yi kınadı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more