Reklamsız Sözcü

Peşmerge havayoluyla Türkiye’ye geçecek

Peşmerge güçleri bugün IŞİD saldırısı altındaki Kobani'ye gitmek üzere yola çıkıyor.

android-time 10:17 28 Ekim 2014
Peşmerge havayoluyla Türkiye’ye geçecek
Peşmerge güçleri bugün IŞİD saldırısı altındaki Kobani'ye gitmek üzere yola çıkıyor.

150 kişilik peşmerge birliği, ağır silahlarla donatılmış olacak. Havayoluyla Erbil’den Türkiye’ye geçecek peşmerge birliklerinin silahları ise karayoluyla gönderilecek

Perşmergelere 2 gün önce yola çıkmak için hazır hale gelirken, Türkiye ile yaşanan teknik sorunlardan ötürü, gidiş ertelenmişti. Kobani'ye gidecek olan peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ve 120, 150, 155, 57, 81 ve 82'lik topları kullanacağı öğrenildi.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen haber sitesi Rûdaw’ın haberine göre; üst düzey bir yetkili, peşmergelerin Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan hareket edeceğini, silahların ise karayoluyla gönderileceğini kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin talebi üzerine, Kürdistan Parlamentosu'ndan Kobani'ye peşmerge gönderilmesi için karar çıkarılmıştı. Kobani'de IŞİD'e karşı savaşacak peşmergelerin sayısı konusunda, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) ve askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) talebi belirleyici etken olmuştu.
Geçtiğimiz hafta, ABD kargo uçağı, Kobani'ye, Kürdistan Bölgesi'ne ait silahlar ile tıbbi malzeme ve gıda malzemesini ulaştırmıştı. Kargonun bazı paketleri, IŞİD'in eline geçmişti. Askeri uzmanlar, ağır silah eğitimi almış Peşmerge Güçleri'nin bölgeye intikal etmesiyle, güç dengesinin değişebileceğini ifade ediyor.

Son güncelleme: android-time 10:2228.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more