Reklamsız Sözcü

Şaşırtan hastalıklar

1 Endonezyada yaşayan 16 yaşındaki Ari Wibowo doğduğundan bu yana bu hastalıktan muzdarip...
2 Kırmızı adam sendromu olarak bilinen bu hastalıkta pul pul dökülen derinin her zaman ıslak tutulması gerekiyor...
3 Ari her 41 günde bir derisini döküyor. Her saat başı da vücudunu ıslatması gerekiyor...
4 Ari'de diğer arkadaşları okula gidiyor fakat pek çok insan bu hastalığın bulaşıcı olacağını düşünerek ona fazla yaklaşmak istemiyor...
5 Fotoğrafçı Nurcholis Anhari Lubis bir deneme projesi için işte bu yılan çocuğun hayatını fotoğrafladı...
6 Vücudunun kurumasına izin vermeyen ve onu sürekli nemli tutmaya çalışan ailesi Ari'nin en büyük destekçisi. İşte yılan çocuk ve onun yaşamından bazı kareler...
7
8
9 8 yaşındaki Didier Montalvo hayatında ilk kez büyük bir olay için Kolombiya'dan İngiltere'ye gitmek için uçağa bindi..
10 Sırtı kaplumbağa kabuğuna benzeyen bir et beni ile kapladıktan sonra 'kaplumbağa çocuk' olarak anılmaya başlandı
11 Fakat 3 yıl önce hayatını değiştirecek sırtındaki ağırlığının yüzde yirmisi kadar olan bu büyük yükten kurtulmak için bir ameliyat geçirdi.
12 Annesi ' Didier ameliyat olmadan önce çok kötü hissediyordu, sırtındaki o kabuk gibi şekil eğlenebileceği, zevk alabileceği birçok etkinliği yapmasından alıkoyuyordu.
13 İnsanlar ona kaplumbağa çocuk diye seslendiğinde çok üzülüyordu ve cevap vermenin çok zor olduğu o soruyu neden onun bu şeye sahip olduğunu soruyordu.' dedi.
14 İngiliz plastik cerrahı Neil Bulstrode , Didier'in bu durumunu duyduktan sonra onu bu kaplumbağa sırtından kurtaracağına ve onunda diğer çocuklar gibi olacağına dair söz verdi.
15 Doktor Bulstrode ' İlk odaklandığımız nokta Didier'i toplumla tekrar nasıl entegre edeceğimiz vücudunun yüzde yirmisini kaplayan bu büyük yükünden nasıl kurtaracağımız oldu
16 'Didier'in durumundan dolayı aile ve Didier köy tarafından da dışlanmış bir hayat sürüyorlardı
17 Didier artık büyüyebileceğini çünkü sırtında kocaman beninin olmadığını söylüyor.
18
19
20
21
22