Reklamsız Sözcü

Venezuela’da muhalif lider teslim oldu

Venezuela'daki protesto gösterilerinde şiddet olaylarını kışkırtmakla suçlanan muhalefet lideri yetkililere teslim oldu.

android-time 16:23 19 Şubat 2014
Venezuela’da muhalif lider teslim oldu
Venezuela'daki protesto gösterilerinde şiddet olaylarını kışkırtmakla suçlanan muhalefet lideri yetkililere teslim oldu.

Dün başkent Caracas’ta düzenlenen gösteriye katılarak kısa bir konuşma yapan muhalif lider Leopoldo Lopez, konuşmasının ardından teslim oldu.

Lopez, “barışçıl demokratik değişim isteyen Venezuelalıları hapse atmak isteyen yozlaşmış bir yargının kurbanı olduğunu” ifade etti.

Başkent dün hükümet karşıtı göstericilerin yanı sıra hükümet yanlısı gösterilere de sahne olurken herhangi bir ciddi çatışma yaşanmadı.

Cumhurbaşkanı Nicholas Maduro, tarafları sükûnete davet ederek ülkenin siyasi güçleri arasında diyalog çağrısında bulundu.

Muhalefet lideri Lopez en son geçen hafta başkent Caracas’ta, üç kişinin ateşli silahla öldürüldüğü gösterilerde görülmüş, Cumhurbaşkanı Maduro, olayların ardından Lopez için tutuklama emri çıkarıldığını açıklamıştı.

Maduro, Lopez’i, hükmete karşı darbe girişimleri çerçevesinde şiddet eylemlerini kışkırtmakla suçladı.

Başkentin doğusundaki Chacao’nun eski belediye başkanı olan 42 yaşındaki Lopez, hükümet karşıtı son protestoları örgütlemişti.

Lopez daha önce yayımladığı Twitter mesajı ve videosunda, “herhangi bir suç işlemediği için korkmadığını ve Salı günü düzenlenecek protestoya katılacağını” belirtmişti.

Muhalefetin dile getirdiği şikayetler arasında yüksek enflasyon, suç oranı ve bazı tüketim maddelerinin kıtlığı bulunuyor.

Hükümet ise bu kıtlığı “sabotajcılara” ve “yolsuzluğa bulaşmış kâr düşkünü iş adamlarına” bağlıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more