Reklamsız Sözcü

Hacı Boydak: Şirketteki en büyük ortağımız devletimiz

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, kurumlar ve gelir vergisinde Boydak ailesi ile şirketlerinin ilk sıralarda yer aldığını ifade ederek gelir vergisindeki ilk 6 kişinin Boydak ailesinden olduğunu hatırlattı.

android-time 08:29 10 Mayıs 2014
Hacı Boydak: Şirketteki en büyük ortağımız devletimiz
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, kurumlar ve gelir vergisinde Boydak ailesi ile şirketlerinin ilk sıralarda yer aldığını ifade ederek gelir vergisindeki ilk 6 kişinin Boydak ailesinden olduğunu hatırlattı.

İşadamı Hacı Boydak, ilk 100 içinde ise 14 aile ferdinin bulunduğunu anımsatarak “Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketteki hissek yüzde 10,25'tir. Memduh Boydak ve Mustafa Boydak Bey’in de aynı oranda. Ama verdiğimiz vergi ile devletimizin hissesi yüzde 20. En büyük ortağımız devletimizdir.” dedi.

İstikbal A.Ş. ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliğiyle her yıl Kayseri'de düzenlenen Mükemmel Paydaş İlişkisi Buluşması'nın 5'incisi düzenlendi. Programa katılan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, burada İstikbal çalışanlarına ve tedarikçi firmalara hitaben konuşma yaptı. Konuşmasında eğitime ve kaliteye vurgu yapan Boydak, “Eğitime her zaman ihtiyacımız var. TSE'ye teşekkür ediyoruz. Bizleri geliştirdiler. İlk defa TSEK belgesini 1980'li yıllarda aldık. O zaman standartta yoktu. Ama bugün gelişiyoruz. 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunda TSE'nin önemli katkısı oldu. Başkanımıza ve genel sekreterimize, çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Son zamanlarda işlerle ilgili yaşanın sıkıntıların aşılacağına dikkat çeken Hacı Boydak, verdiği örneklerle tedarikçiler ve çalışanlarının önümüzdeki günlerde umutlu olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Boydak, şunları söyledi: “Son zamanlarda işlerimizde biraz kırıklık ve sıkıntı var. İştahsızlık ve hevessizlik var. 3 aydır olumsuz gelişme var. Ama biz her zaman söylüyoruz. Ülkemizin genç nüfusu var. Her yıl 800 bin çiftimiz evleniyor. Hepsinin her türlü yatak, mobilya, kanepe ihtiyaçları var. Zaman zaman, iki ay, üç ay işler durgun olur. Ama diğer aylarda bunlar telafi olur. Babamın bir sözü vardı. Oğlum gün var ayı besler, ay var günü besler. Bu çok önemlidir. Bugün birbirimize kenetlenerek daha motive olarak, işlerimizin iyi olacağını düşünerek, yolumuza devam etmeliyiz. Kendimizi geliştirmek zorundayız. Bu çok önemlidir. Önümüzde açıktır. 800 bin çift evlenecekse ihtiyaçları var ve bunlar bizim işimizi kolaylaştırır. İşlerimiz açılacaktır ve tedarikçilerimize bu konuda mesaj vermek istiyorum.”

Açıklanan gelir vergisi ile ilgili sıralamaya da değinen Hacı Boydak, “Vergi daire başkanımız kurumlar vergisini açıkladı. Toplam Kayseri'de ilk 100 şirketin kurumlar vergisinde bizim grubumuzun payı yüzde 45.4'tür” dedi. Bu gelişmede tedarikçi firmaların ve çalışanların büyük payı olduğuna dikkat çeken Boydak, bu rakamda tedarikçi paydaşlarının verdiği vergi miktarlarının bulunmadığını hatırlatarak, “Biz Kayseri'de 2 bin 500 tedarikçimizle birlikte çalışıyoruz. Yoğurt, süt satan, halde sebze meyve satan, pastırmacıdan, kasapta et satana ve kanepenin ayağından cıvatasını satana kadar binlerce tedarikçimiz var. Onların verdiği vergide bizlerinde payı var” şeklinde konuştu.

İşadamı Hacı Boydak, Son olarak açıklanan gelir vergisi sıralaması ile ilgili olarak da ilginç bir değerlendirmede bulundu. Boydak, vergi dairesi başkanlığının açıkladığı rakamlarda, geçen yıl yüzde 27 olan Boydak ailesi fertlerinin payının yüzde 30 olduğunu aktararak şu bilgileri verdi: “Allah'a şükürler olsun. Rakamlar yeni açıklandı. İlk 6 sıra bizim. İlk 100'de 14 tane Boydak ailesinden insanlar var. Allaha şükürler olsun işimiz iyi. Moralimiz iyi. Ama bizim en yüksek ortaklık payında Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirkette yüzde 10.25 hissem var. Memduh Bey’in, Mustafa Bey’in de öyle. Ama devletimizde yüzde 20 alıyor. En büyük ortağımız devlet.” CİHAN

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more