Reklamsız Sözcü

İhracatçının yıl sonu dolar kuru beklentisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların bu yıl sonu dolar/TL beklentisinin 2,26 olduğunu bildirdi.

android-time 15:34 28 Ekim 2014
İhracatçının yıl sonu dolar kuru beklentisi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların bu yıl sonu dolar/TL beklentisinin 2,26 olduğunu bildirdi.

Büyükekşi, 2014 yılı 3. çeyreğe ilişkin gerçekleşmeleri ve 4. çeyreğe yönelik beklentileri kapsayan “İhracatçı Eğilim Anketi”nin sonuçlarını açıkladı.

Mehmet Büyükekşi, temmuz-eylül döneminde dış finansman talebinde bulunan firmaların oranının yüzde 41,2 olarak gerçekleştiğini dile getirerek, “İlk 500’de bu oran yüzde 43, ikinci 500’de ise yüzde 43,6 olarak gerçekleşti. Dış finansman talebindeki trendin güçlü bir seviyede devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Dış finansman ihtiyacının karşılanmasında özel bankalar ve Eximbank yine ön sırada yer aldığına işarete den Büyükekşi, “Geçen hafta Merkez Bankası’nın reeskont kredileriyle ilgili verdiği karar, ihracatçımızın özellikle Merkez Bankası reeskont kredisine ulaşması açısından olumlu bir adım, güzel bir gelişme. İhracatçı firmaların yüzde 43’ü döviz risklerinden korunmak için herhangi bir araç kullanmıyor. Bu oran geçtiğimiz çeyreklerle aynı seviyede. Aynı oran, ilk 500 firmada yüzde 38 ve ikinci 500 firmada yüzde 39’a düşerken, ilk 1.000 dışındaki diğer firmalar arasında yüzde 49’ya yükseliyor” diye konuştu.

Firmaların döviz kuru riskine karşı herhangi bir araç kullanmama nedenleri arasında yüzde 31,5 ile döviz kurlarında artış beklentisinin geldiğini bildiren Büyükekşi, araçlar hakkında bilgisi olmayan ihracatçıların oranın geçen çeyreklere göre 4 puan gerilediğini aktardı.

TİM Başkanı Büyükekşi, bu yılın 3. çeyreğinde, sektörde ankete cevap veren grup içerisinde ortalama çalışan sayısının 195 olarak hesaplandığını, örneklem içerisinde ortalama çalışan sayısında geçen döneme göre bir artış olduğunu anlattı.

Net değişimin geçen eğilim anketindeki beklentilere paralel şekilde ortalama 4 personel olarak gerçekleştiğini ifade eden Büyükekşi, bunun da 3.çeyrekte yaklaşık 160 bin ek istihdam yaratıldığı anlamına geldiğine işaret etti.

Mehmet Büyükekşi, yılın 4. çeyreğine dair beklentilerin ortalama 8 personel alınacağı doğrultusunda olduğuna vurgulayarak, firmaların yıl başındaki beklentilerine paralel olarak, ortalama yüzde 4 istihdam artışı planladıklarını, bunun da yaklaşık 260 bin net istihdam artışına işaret ettiğini bildirdi.

-“2014 yıl sonu dolar kuru beklentisinin ise 2,26 lira”

Büyükekşi, şirketlere piyasa beklentilerini sorduklarında, 4. çeyrek ortalama dolar kuru beklentisinin ekim-aralık döneminde 2,24 lira, 2014 yıl sonu dolar kuru beklentisinin ise 2,26 lira olduğunu söyledi.

Avro beklentisinin de ekim-aralık döneminde 2,90 lira, yıl sonu beklentisinin ise 2,93 lira olarak öne çıktığını belirten Büyükekşi, paritenin ise hem ekim-aralık hem de yıl sonunda 1,24 olarak belirlendiğini aktardı.

Yıl sonu toplam büyüme beklentisinin yüzde 3,8 olduğunu dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Şirketlere rekabetçi ideal kur seviyesini sorduğumuzda ise şirketler, dolar için 2,13 lira, avro için ise 2,79 liranın ideal kur olduğunu bize bildirdi. 2014 yılı genel ekonomik beklentilerinde özellikle OVP’de yapılan büyüme revizyonlarından sonra firmalarımızın 2014’ün tamamı için beklentilerini bir miktar revize ettiğini görüyoruz. Avrupa ve dünya ekonomisindeki beklentilerin biraz gerilediğini, ihracatçıların da buna yönelik olarak tedbir aldığını söyleyebiliriz.

2014 yılı için Türkiye ekonomisinin daha iyi olacağını bekleyenlerin oranı yüzde 17,6, değişmeyeceğini bekleyenlerin oranı ise yüzde 53. Dolayısıyla Türkiye ekonomisindeki mevcut gidişin korunduğunu ve daha iyi olacağını söyleyenlerin oranı yüzde 70’i aşıyor. Sektörel beklentilerin, hem ülke hem de dünya beklentilerinden daha iyi olduğunu görüyoruz. Firmaların alternatif pazarlara yönelerek beklentilerini pozitif tuttuğunu söyleyebiliriz.”

İhracatçılara gelecek 4 yıllık dönemde “ekonomide ve ihracatta gerçek bir sıçrama için hangi konulara öncelik verilmeli” sorusunu sorduklarını dile getiren Büyükekşi, ihracatçıların sırasıyla Ar-Ge ve İnovasyon kapasitesini geliştirme, tasarım ve markalaşma, yeni pazar araştırmaları, mesleki eğitim, 2023 hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kalınması, kurumsal yönetim ilkelerine uyum ve iş gücünün esnekliği ve etkinliği cevaplarını verdiğini açıkladı.

– “4. çeyreğe ilişkin ihracat beklentisinde de belirgin bir artış gözleniyor”

2023 İhracat Stratejisinde firmalara önceliklerini sorduklarını da ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Verimli, üretken ve etkin olmaya odaklanmak yüzde 62,3 çıktı. Bunu, pazar ve müşteri ihtiyaçlarının analizi ile yüksek katma değerli ürün üretimi takip etti. İhracatçılarımızın yüksek oranlarla doğru ve öncelikli konulara odaklanması bizi oldukça sevindirdi. Malumunuz Dünya Bankası’nın bu yıl Türkiye ihracatıyla ilgili yayınladığı bir raporu ve araştırma çalışmalarımızı da baz alarak, ihracatçılarımıza değer zinciri bazında yatırım planlanan katmanları sorduk. Onlar pazarlama ve satışı ilk sırada gösterdi. Bunun arkasından Ar-Ge, tasarım, ticarileştirme ve markalaşma geliyor.

Bu da ihracatçılarımızın topyekün yüksek katma-değere odaklandığını gösteriyor. Biz de 2023 stratejisinde önümüzdeki ay tamamlayacağımız inovasyon stratejisiyle bunun altını doldurmaya çalışacağız. İhracatçılarımıza önümüzdeki dönemde ihracata olumsuz etki yapabilecek unsurları sorduk. Ortadoğu, Suriye ve Rusya-Ukrayna gerilimi ilk sıralarda yer aldı. Bölgesel gelişmeler ihracatçılarımızı tedirgin ediyor. Firmalarımız ayrıca olası küresel faiz artışlarından da endişe ediyorlar.”

İhracatçıların üretim beklentilerinin ikinci çeyreğe göre artış gösterdiğine işaret eden Büyükekşi, tüm zorlu koşullara rağmen, ihracata dayalı üretimin artacağına dair pozitif sinyaller verdiğini söyledi.

Büyükekşi, 4. çeyreğe ilişkin ihracat beklentisinde de belirgin bir artış gözlendiğini dile getirerek, ihracatçıların sorunlara ya da engellere değil, fırsatlara odaklandığını ifade etti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more