Reklamsız Sözcü

Mustafa Koç: Yatırıma devam

Türkiye’nin dört bir yanındaki Koç Topluluğu bayilerini bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 22’ncisi Van’da gerçekleşti.

android-time 19:36 8 Mayıs 2014
Mustafa Koç: Yatırıma devam
Türkiye’nin dört bir yanındaki Koç Topluluğu bayilerini bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 22’ncisi Van’da gerçekleşti.

Koç Topluluğu'nun 300'ü aşkın bayisini bir araya getiren toplantıda konuşan Mustafa V. Koç, “Türkiye'nin dört bir yanında Koç ismini başarıyla temsil eden bayilerimiz bize güç katıyor. Büyük bir aileyiz ve tüm başarılarımızın arkasında bir olmanın, birlik olmanın gücü ve motivasyonu var. Bu birlikten güç alarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de yepyeni başarılara hep birlikte imza atacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Koç Topluluğu'nun Türkiye'ye ve geleceğe olan güçlü inancıyla, katma değer yaratmaya, yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
Koç Holding’den verilen bilgiye göre, Koç Topluluğu'nun 300'ü aşkın bayisinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları'na Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO'su Turgay Durak ve Koç Holding Grup Başkanları da katıldı. Mustafa V. Koç en son 2012 yılının Kasım ayında Vehbi Koç Vakfı'nın Ford Otosan desteğiyle yaptırdığı Öğretmen Lojmanları Kompleksi'nin açılışını yapmak için Van'a geldiklerini hatırlatırken, “Amacımız deprem felaketi sonrasında en büyük zararlardan birini gören eğitimcilerimizin yaşadıkları sıkıntıları bir nebze azaltmaktı. Bu vesileyle deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, deprem felaketinin izlerinin bir an önce silinmesini ve Van'ın kalkınma sürecinin yeniden hız kazanmasını yürekten diliyorum” dedi.

-“KOÇ TOPLULUĞU 123.5 MİLYAR TL CİROSUYLA MİLLİ GELİRİN YÜZDE 8’İNİ OLUŞTURUYOR”- 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Koç Topluluğu'nun 123,5 milyar TL ile Türkiye milli gelirinin yüzde 8'ine eşdeğer kombine ciro yarattığını söyledi. Koç Topluluğu'nun vergi gelirlerinin yüzde 9,4'ünü, ihracatının ise yüzde 10'unu sağladığını aktaran Mustafa V. Koç, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Koç Topluluğu'nun Türkiye'ye ve geleceğe olan güçlü inancıyla, katma değer yaratmaya, yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi. Mustafa V. Koç, son iki yılda toplam 11,3 milyar TL'lik yatırıma imza attıklarını, bu yıl da yatırımları artırarak sürdürdüklerini vurguladığı konuşmasında, “Siz değerli bayilerimizin Topluluğumuza duyduğu güven ve katkıları da bizim için en önemli itici güç olacaktır” diye konuştu.Türkiye'nin geçen yıl yüzde 4 büyümüş olması ve bu yıla yönelik tahminlerin ekonominin geçmişe göre çok daha olgun ve dayanıklı bir hale geldiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Mustafa V. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ülkemizin bölgesindeki lider konumunu daha da güçlendireceğine inandığımız ve orta gelir tuzağına düşmeyip zengin ülkeler düzeyine çıkabilmemiz için gereken ekonomik reformların gündemde üst sıraya çıkacağına inanıyoruz.”Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin uzun vadeli bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğuna da dikkat çeken Mustafa V. Koç, “Türkiye iki kıtayı birleştiren inanılmaz fırsatlarla dolu bir coğrafyada yer alıyor. Bununla birlikte bu coğrafya aynı zamanda dengelerin hızlı bir şekilde değişebildiği ve politik risklerin yüksek olduğu bölgelerden biri. Coğrafyası, tarihi, birikimi ve uluslararası ittifakları ülkemizi bölgesinde halen güçlü bir konumda tutmaktadır” dedi.

-“TÜPRAŞ’IN 2.7 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMI- 

Koç Holding CEO'su Turgay Durak ise toplantıda yaptığı konuşmada,2013 yılını zorluklara rağmen Koç Topluluğu'nun başarılarının perçinlediği bir yıl olarak tamamladıklarını belirterek, “Topluluk olarak, ülkemize duyduğumuz inanç ile yurtiçinde pazar paylarımızı geliştirmeye, dış pazarlarımızı çeşitlendirmeye ve rekabet gücümüzü artıracak, fark yaratacak yatırımları planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi. 2014 yılında gerçekleşecek yatırımlarla ilgili de bilgi veren Turgay Durak, Tüpraş'ın 2 milyar 700 milyon dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm projesinin bu yıl sonunda tamamlanacağını açıkladı. Durak, şu ana kadar 2,3 milyar dolar harcanan ve yüzde 94'ü tamamlanan projenin bittiğinde Türkiye'nin enerji ithalatının yıllık net 1 milyar dolar azalacağını kaydetti. Konuşmasında Türkiye'nin otomotiv üretimi ve ihracatının yarısına yakınının Koç Topluluğu şirketleri tarafından gerçekleştirildiğine de değinen Turgay Durak, Ford Otosan'ın ürün geliştirmesini yaptığı yeni Ford Courier için Gölcük'teki ikinci fabrikanın inşaatının tamamlandığını, ön imalata başlandığını ve Mayıs ayı içerisinde açılışının yapılacağını söyledi. Bu yatırımla 330 bin araçlık mevcut toplam kapasitenin 415 bine çıkacağını belirten Durak, “Araç bu ay hem yurt içinde hem de yurtdışında satışa sunulacak” diye konuştu.

“-ÖZEL SEKTÖR AR-GE ÇALIŞMASININ YÜZDE 10’UNU GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”- 

Turgay Durak, Koç Topluluğu'nun 88 yıllık tarihinde her zaman uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirirken, Türkiye için yaratılan katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğini vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu hedefle, şirketlerimiz faaliyet gösterdikleri sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncülük ederek hem ülkemizde hem de uluslararası arenada rekabet gücünü daima geliştirmiştir. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi koruduk. Topluluğumuz, Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. Şirketlerimizin Ar-Ge yatırım harcamaları 2010-2013 arasında yıllık ortalama %21 artarak 2013'te 677 milyon TL'ye ulaştı. Bu alanda çalışan sayımız da 3 bini aştı.”Turgay Durak, konuşmasında Koç Topluluğu'nun sosyal sorumluluk projelerinin bayilerin verdiği destekle her geçen gün daha da güçlendiğini belirtti. Meslek Lisesi Memleket Meselesi ve Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projelerinin başarısında bayilerin sahiplenmesi ve katkılarının büyük rol oynadığını kaydeden Durak, “Her iki projede de sizlerin sahiplenmesi ve katkıları olmadan bu başarıları elde edemezdi. Bu iki örnek tek yürek olduğumuz zaman yaptıklarımızla ülkemize ne kadar büyük katkı yaratabileceğimizin kanıtıdır” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more