Reklamsız Sözcü

Reel Kesim Güven Endeksi geriledi

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 106,9 puan oldu.

android-time 15:49 28 Ekim 2014
Reel Kesim Güven Endeksi geriledi
Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 106,9 puan oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekim ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarı, endeksi artış yönünde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, üretim miktarı, genel gidişat, toplam istihdam miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler, endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 110,1 puan seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,8’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75’e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,2’ye yükseldi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği görüldü. İhracat sipariş miktarında bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinde, mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin yerini mevsim normallerinde olduğu yönündeki değerlendirmelere bıraktığı gözlendi.

 

– ÜFE beklentisi yüzde 9,1

 

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentileri de zayıfladı.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,1 puan artarak yüzde 9,1 oldu.

Ankete katılan iş yerlerinin yüzde 45,4’ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,2’si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu vurguladı. Talep yetersizliğini sırasıyla hammadde – ekipman yetersizliği, iş gücü yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin bir miktar güçlendiği görüldü. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin azalış bildirenler lehine döndüğü, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalarda ise azalış yönlü değerlendirmelerin zayıfladığı gözlendi.

Son güncelleme: android-time 15:5028.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more