Reklamsız Sözcü

‘Sıkı duruş sürecek’

Merkez Bankası, banka ekonomistlerine yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı.

android-time 15:19 26 Eylül 2014
‘Sıkı duruş sürecek’
Merkez Bankası, banka ekonomistlerine yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı.

Düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceğine dikkat çeken Merkez Bankası, enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceğini ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini kaydetti.

Merkez Bankası yetkilileri, Banka Ekonomistleri Bilgilendirme Toplantısı'nda bir sunum yaptı. Sunumda, sıkı para politikası duruşu ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyrettiği vurgulandı. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam ettiğine dikkat çekilerek, yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmeye başlandığı ifade edildi. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiğinin altı çizildi.

Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan sunumda, düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği vurgulanarak, “Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” ifadelerini kullandı.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more