Reklamsız Sözcü

CHP’den Engin Alan teklifi

CHP, Engin Alan için harekete geçti.

android-time 17:10 8 Mayıs 2014
CHP’den Engin Alan teklifi
CHP, Engin Alan için harekete geçti.

CHP'nin hazırladığı teklife göre, yargılamanın, sanığın milletvekili iken mahkûmiyetiyle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı, dönem sonunda milletvekilliği sıfatının sona ermesine bırakılacak.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığına sundu.

Teklife göre, ağır ceza mahkemelerinin görevine giren işlerde tutukluluk süresi; en çok iki yıl olacak. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek en çok 1 yıl daha uzatılabilecek.

Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerle ilgili tutukluluk sürelerine ilişkin sınırlar, istinaf ve temyiz incelemesi aşamasında uygulanmayacak. Tutuklu işlere ilişkin istinaf ve temyiz incelemeleri, toplamda en çok bir yıl içinde karara bağlanacak. Haklarındaki istinaf ve temyiz incelemeleri, toplam bir yıl içinde karara bağlanmayan tutuklu sanıklar, derhal salıverilecek.

-CEZANIN İNFAZI, DÖNEM SONUNDA MİLLETVEKİLLİĞİ SIFATININ SONA ERMESİNE BIRAKILACAK-
Tutuklu iken milletvekili seçilen bir kimsenin, milletvekili seçildiğini gösteren belgenin, ilgili mahkemeye ibrazı üzerine tutukluluk haline derhal son verilecek. Seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14. maddesindeki durumlarda soruşturma ve kovuşturma, tutuksuz olarak aynen sürdürülecek. Yargılamanın, sanığın milletvekili iken mahkûmiyetiyle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı, dönem sonunda milletvekilliği sıfatının sona ermesine bırakılacak.

-DAVALAR BAŞINDAN İTİBAREN YENİDEN GÖRÜLECEK-
Kovuşturması yapılan ve halen temyiz incelemesinde bulunan, kovuşturması önceki CMK 250. madde gereğince yapılıp temyiz aşamasında ilgili fıkra gereğince işlemlere tabi tutulan kararlar ile, kovuşturması yapılmakta olan davalar, verilen hükümler, kararlar ya da kovuşturma safhasında olan davalar başından itibaren yeniden görülecek.(ANKA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more