Reklamsız Sözcü

Tutuklulukta üst sınır 5 yıla indi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

android-time 15:27 3 Şubat 2014
Tutuklulukta üst sınır 5 yıla indi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TUTUKLULUK SÜRESİ

Başbakan Erdoğan, dün Dolmabahçe Çalışma ofisinde toplantıyla ilgili soruya, “Bizim 3 paketimiz daha var. Bunlar İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve şeffaflaşmayla ilgili. Özel yetkili mahkemeleri süratle kaldırma düşüncesindeyiz. TMK ile ilgili yeni düzenlememiz var. Ama burada en hayati olan şu olacaktır; Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığımız çalışma ile bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclisten bunun da çıkmasıyla yüzlerce binlerce insan istifade edecek” dedi.

SEÇİM ANKETLERİ

Başbakan Erdoğan, seçim anketleriyle ilgili soruya da yanıt verdi. Erdoğan, bazı anketlere tepki göstererek, “Bu anketler paralel yapılanma anketleridir. Dünyanın bir ucunda durup da Türkiye yönetilmez. Çıkarsın gelirsin ne yapacaksan burada yaparsın. Bugün Almanya seyahatim var. Cuma günü Soçi’ye gideceğim. Bundan sonra tamamen arazideyiz. Meydanlar konuşacak. Bizim her ay 4 tane anketimiz var. Adımlarımızı bunlara göre atarız. Biz hayali projelerle de konuşmuyoruz yaptıklarımızla konuşuyoruz” diye konuştu.

ERDOĞAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan, Erdoğan Bayraktar ile görüştüğü haberleriyle ilgili soruya da, “Görüşme yaptım. Ancak benim ikna etme diye birşeyim sözkonusu değil. Erdoğan bey ikna edilecek bir kardeşimiz değil ki. Benimle 20-25 yıllık geçmişi olan bir kardeşimiz.
Orada kullandığı bir yanlış ifadeyi düzeltmek bana düşmez .Onun pişman olması lazım” yanıtını verdi.

ADLİ KOLLUK KURUMU

Adli Kolluk yapılanmasıyla ilgili de konuşan Başbakan Erdoğan, “Valinin emniyet müdürünün izni olmadan asla adli kolluk görevi yapılamaz. Biz AB’nin de talebiyle gerekirse Adli Kolluk Kurumu oluştururuz. 81 ilin Adli Kolluk Kurumu olabilir. Eğer buna karar verirsek bunla ilgili personel alacağız” şeklinde konuştu.

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI

Erdoğan, Ali İsmail Korkmaz davasıyla ilgili soruyu da, “Yargı süreci. Yargı süreciyle ilgili söyleyecek sözüm yok” yanıtını verdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2003.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more