Reklamsız Sözcü

2 bin yıllık mozaiklere bastılar!

AKP'li Fatma Şahin ve diğer davetliler, 2000 yıllık mozaiklerin üzerinde fotoğraf çektirdi.

android-time 10:23 3 Kasım 2014
2 bin yıllık mozaiklere bastılar!
AKP'li Fatma Şahin ve diğer davetliler, 2000 yıllık mozaiklerin üzerinde fotoğraf çektirdi.

Zeugma Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında 3 yeni mozaik bulundu. Türkiye İş Bankası’nın destek verdiği kazılarda çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Tanıtımın dikkat çekici görüntülerinden biri davetlilerin mozaiklerin üzerine basarak fotoğraf çektirmesiydi.

Erdoğan 'Kaçak Saray'da iftar verecekErdoğan ‘Kaçak Saray’da iftar verecek

Asırlar öncesinden bugüne kalan 3 yeni mozaik Zeugma Antik Kenti’ndeki kazılarda gün yüzüne çıktı. Zeugma Antik Kenti, Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırlarındaki en önemli merkezlerinden biri. Bölgede kazılar 2005 yılında başlamıştı. Kazı çalışmalarına ayrılan yıllık bütçe her sene değişti. 9 yılda yaklaşık 7 milyon lira harcandı. Ve aynı zaman içinde antik kentte önemli bulgular elde edildi . En tazesi “muzalar evi”ndeki kazı çalışmalarında bulunanlar.

2007’de bulunan “muzalar evi”nde kazılara verilen ara 2012 yılında son buldu. Ve sonunda 3 eşsiz mozaiğe ulaşıldı.

Üzerine basarak tanıttılar

Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış görkay tarafından tanıtıldı. Ancak, tanıtım sırasında dikkat çekici bir ayrıntı vardı. Tarihi mozaikler tanıtılırken üstlerine basılması tartışmalara neden oldu.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:0303.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more