Reklamsız Sözcü

ABD, kaçırılan kızlar için devrede!

ABD, öğrencilerin kurtarılması çabalarına yardımcı olmak için bu ülkeye ekip gönderiyor

android-time 00:40 7 Mayıs 2014
ABD, kaçırılan kızlar için devrede!
ABD, öğrencilerin kurtarılması çabalarına yardımcı olmak için bu ülkeye ekip gönderiyor

ABD, Nijerya’da geçen ay ortasında Boko Haram militanları tarafından kaçırılan 200’den fazla kız öğrencinin kurtarılması çabalarına yardımcı olmak için bu ülkeye teknik uzmanlardan oluşan bir ekip gönderiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’ye, günlük basın brifinginde, ABD’nin, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencilerin kurtarılmasına yönelik yardımı da soruldu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bugün Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ile görüştüğü bilgisini veren Carney, Kerry’nin görüşme sırasında, ABD’nin yardım teklifini ilettiğini ve teklifin Jonathan tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

“Kaybedecek zaman olmadığının” altını çizen Carney, ABD’nin Abuja’daki büyükelçiliğinin, istihbarat, soruşturma, rehine pazarlıkları, bilgi paylaşımı ve mağdurlara yardım gibi alanlarda uzmanlık sağlayabilecek askeri ve emniyet personelinden bir ekip oluşturma hazırlığında olduğunu belirterek, “Başkan Obama, bu kızların bulunup serbest bırakılması için Nijerya hükümetine yardım etme adına elimizden gelen herşeyi yapmamız yönünde talimat verdi” dedi.

Obama’nın bugün Kerry ile yapacağı görüşmede Nijerya’daki kaçırılma olayının da ele alınacağını belirten Carney, bir soru üzerine, ABD’nin silahlı güç göndermeyi ise düşünmediğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de, AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile ortak basın toplantısında bir soru üzerine, bugün görüştüğü Nijerya Devlet Başkanı Jonathan’ın ABD’nin yardım önerisinden çok memnun olduğunu belirterek, “Bu genç kızların durumundan derin endişe duyuyoruz ve onların ailelerine emniyetli biçimde geri dönebilmesine yardımcı olmak için elimizden gelen katkıyı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

NİJERYA TEKLİFİ KABUL ETTİ
Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’ın danışmanı Reuben Abati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Jonathan’ın, ABD Başkanı Barack Obama’nın, kaçırılan kız öğrencilerin kurtarılmasına yönelik yardım teklifini memnuniyetle karşıladığını ve kabul ettiğini belirtti.

Abati, ABD’nin, ülkeye arama-kurtarma çalışmalarında Nijeryalı meslektaşlarına yardım edecek güvenlik personeli göndereceğini aktardı.

Reuben Abati, Obama’nın teklifinin, bugün Jonathan ile telefon görüşmesi yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından iletildiğini kaydetti.

Nijerya’da 14 Nisan’da Boko Haram örgütü militanları, Borno eyaletinin Chibok kentinde bir ortaokula düzenledikleri baskında kız öğrencileri kaçırmıştı. Kaçırılan öğrencilerin sayısı konusunda çelişkili bilgiler verilirken, yerel yetkililer 129, bazı aileler ise 234 kız öğrencinin kaçırıldığını açıklamıştı. Resmi rakamlara göre, kızlardan 73’ü hala kayıp.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more