Reklamsız Sözcü

‘AB’ye hiç olmadığı kadar yaklaştık’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin demokrasi, hukuk ve özgürlüklerden taviz vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

android-time 13:49 8 Mayıs 2014
‘AB’ye hiç olmadığı kadar yaklaştık’
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin demokrasi, hukuk ve özgürlüklerden taviz vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye için stratejik bir hedef ve bu hedefe ulaşacaklarına olan inançlarının tam olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bugün hiç olmadığı kadar AB üyeliğine yaklaştığını savundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle mesaj yayımladı. Çavuşoğlu, ‘‘Bundan 64 yıl önce dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman'ın 9 Mayıs 1950 tarihinde yaptığı açıklama, sadece Avrupa tarihi için değil, insanlık tarihi açısından da bir dönüm noktası olmuş, savaş ve düşmanlık yerine insan yaşamı ve insan onuruna odaklı bir barış ve refah projesinin temelleri atılmıştır. Avrupa Birliği yıllarca süren savaşların, yıkımların ardından, farklı halkların ve milletlerin ortak bir ülkü etrafında uyum içinde ortak bir gelecek için çalışabileceklerini ortaya koyan insanlık tarihinin en önemli projelerinden biri olmuştur.'' dedi.

‘TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİDEN GERİYE DÖNMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Avrupa Birliği sürecinin Cumhuriyet'in ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ‘‘Avrupa Birliği sürecinde yapılan her reform, ülkemizin demokratikleşmesine ve kalkınmasına, vatandaşlarımızın refahının ve yaşam standartlarının yükseltilmesine katkı sağlamaktadır. Hükümetimiz Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecine en fazla emek ve katkı vermiş Cumhuriyet hükümetidir. Tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasından müstakil bir Avrupa Birliği Bakanlığı kurulmasına kadar, hükümetimizin 12 yıldan bu yana attığı kararlı adımlar sonucunda bugün hiç olmadığı kadar AB üyeliğine yakın bir noktaya ulaşılmıştır. Türkiye'nin artık ilerlemeden, kalkınmadan, demokrasiden, hukuk ve özgürlüklerden taviz vermesi, bu yoldan geriye dönmesi mümkün değildir.'' ifadelerine yer verdi.

‘TÜRKİYE, AB YOLUNDA KARARLILIKLA YÜRÜYOR'

Türkiye'nin tam üyelik yolunda siyasi blokajlardan önyargılara kadar farklı engellerle karşılaşsa da bu yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğini aktaran Çavuşoğlu, ‘‘Unutulmamalıdır ki, Avrupa Birliği Türkiye için stratejik bir hedeftir. Bu hedefe ulaşacağımıza olan inancımız tamdır. Bu vesileyle, Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda kararlılıkla yürüdüğünü bir kez daha ifade ederek tüm vatandaşlarımızın ve Avrupa halklarının 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutlarım.'' dedi. CİHAN

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more