Reklamsız Sözcü

‘Ak Saray’ için araştırma istemi

CHP, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

android-time 11:04 28 Ekim 2014
‘Ak Saray’ için araştırma istemi
CHP, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP, “kaçak” olduğunu iddia ettiği yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerine Başbakanlık Hizmet Binası olarak inşa edilen ve şu anda Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmak istenen yapının imar durumunun, bu inşaatın yapılabilmesini sağlayan üst ölçekli nazım imar planlarının hukuki durumunun ve söz konusu binaya Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmiş bir iskan belgesi olup olmadığının Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, “AOÇ’nin kuruluş ilkelerine aykırı olarak yapılan iş ve işlemlerin ortaya çıkarılması” gerekçesiyle Meclis araştırması açılması istendi.

Önergenin gerekçesinde, Cumhurbaşkanlığı Binası olarak kullanılan ve 29 Ekim 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından verilecek resepsiyona ev sahipliği yapacak olan ‘Ak-Saray'ın “hukuksuz bir imar planına dayalı olarak inşa edilen ve halihazırda iskanı da bulunmayan kaçak bir bina olduğuna” dair mahkeme kararları bulunduğu ve meslek odalarının Anayasa Mahkemesine başvuruları bulunduğu ifade edildi.

-“KAÇAK”-
Gerekçede şu ifadeler yer aldı:
“Daha önce hakkında iptal kararı olan kararlarla aynı amacı taşıdığı aşikar olan yeni Belediye Meclisi kararları da, meslek kuruluşları tarafından yargıya götürülse de, bilir kişi sürecinin 16 ayı bulmasından yararlanarak AOÇ arazisi üzerinde, içlerinde o zamanki adıyla Başbakanlık Hizmet Binası'nda bulunan çeşitli kaçak yapılaşmalara hız verilmiştir. Bu aşamada 10 Şubat 2014 tarihinde mahkeme 1/10.000'lik koruma amaçlı Nazım imar planına ilişkin açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazda reddedilmiş, böylece AOÇ’de yapılan tüm uygulamalar hukuksuz hale gelmiştir. Bir başka deyişle, başta ‘Ak-Saray' olmak üzere, AOÇ arazisi üzerine, Belediye meclisinin ilgili kararına istinaden inşa edilen tüm yapıların ‘kaçak' olduğu kesinleşmiştir.
Buna rağmen mahkemenin kararı açık olduğu halde, tam bir hukuk tanımazlık örneği sergilenerek, dayandırıldığı imar planının onaylandığı Belediye Meclis kararı iptal edilen ‘AK-Saray'ın inşasına devam edilmiş, kamu kaynakları, hükümet eliyle, hukuksuz, imar izni olmayan, kaçak bir yapıya aktarılmıştır. Sonuç olarak şu an Atatürk Orman Çiftliği’nde Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılacak ve kamu kaynaklarıyla inşa edilen binanın ‘kaçak' olduğu anlaşılmaktadır.”
(ANKA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more