Reklamsız Sözcü

Davutoğlu Tarhan’a destek verdi!

Başbakan Davutoğlu, Afyonkarahisar'da AKP 23. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuştu.

android-time 12:08 1 Kasım 2014
Davutoğlu Tarhan’a destek verdi!
Başbakan Davutoğlu, Afyonkarahisar'da AKP 23. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuştu.

AKP birilerinin umut ettiği gibi konjenktürel şartlarda siyasi krize girecek parti olmayacaktır. Türkiye'de yıkıcı her siyasi akımın karşısında biz tamir edici olacağız. Bizim hareketimiz bir restorasyon, inşa hareketidir. İnsan söz konusu olduğunda onun değerine sonuna kadar sahip çıkarız. AKP hareketi milli, yerli, özgün bir harekettir ama dünyanın her yerine mesaj ulaştırabilecek evrensel nitelikli bir harekettir.

BUNDAN SONRA HİÇ KİMSE MUHTIRA VEREMEYECEK

Davos’ta bizi eleştirenleri dinlemedik, biz tarihin sesini, insanlığın sesini dinleyeceğiz. Ama tarihi realiteyi de hiçbir zaman göz ardı etmeyeceğiz. Çok beklediler ki AKP bir türbülansa girsin. AKP'nin fertleri birbirleri ile ihtilaf içinde siyasi ikbal peşinde koşsunlar diye beklediler ama olmadı.

Ne yaptılar geçmiş dönemlerde… Önce kurucu genel başkanımızı siyaseten yasakladılar. Lideri siyasetten yasaklı olan bir hareket Türkiye'de çok üstün bir başarı ile Parlamento'da hakim parti oldu.

2004-05 yıllarında adından başka hiçbir şekliyle cumhuriyeti anlatmayan Cumhuriyet mitingleri ile demokrasiye set çekmeye kalktılar. 2007'de e muhtıra ki muhtıraların sonuncusudur. Bundan sonra hiç kimse muhtıra veremeyecek. Ama bunların karşısında kaya gibi duran bir iktidar vardı.

BRE GAFİLLER…

AKP’ye kapatma davası açıldı. Kökünden kurutalım dediler. Bre gafiller kökü millet olanın kurutulması mümkün mü? Menderes'i astınız, durdurabildiniz mi? Durduramazsınız! Hangi güç bizi durdurabilir. Bu topraklarda Horasan Erenleri olarak gelenlerin yolundan yürüyoruz.

ONUN DA HEDEFİNDE ‘GEZİ’ VAR

Partimiz kapatılamayınca bu sefer uluslararası alanda büyük kampanyalar yürütüldü. Davos'taki onurlu duruşumuzu cezalandırmak için eksen kayıyor dediler. Uluslararası teröre destek veriyor iddiasıydı son olarak. Baktılar ki bürokratik vesayet üzerinden durdurulamıyor. Bu sefer 2013'te Gezi olayları ile sokağı şiddetle hareketlendirerek, bize karşı olan kim varsa onların toplantı ve gösteri yapma özgürlüğünün de savunucusu biziz ama Gezi olayları bahane edilerek başlatılan gösterilerde şiddetin her türlüsü uygulandı, toplumsal tahrikin her türlüsü uygulandı. Türkiye Mısır gibi toplumsal bir kaosun içine sokulsun istendi.

“BİRKAÇ KÜÇÜK FİRE DIŞINDA TERTEMİZ ÇIKTIK”

Bu sefer dini görünümlü başka hareketler 17-25 Aralık üzerinden başka türlü oyunların içine girdiler. Gayriahlaki dinlemelerle insanların özel hayatlarına girerek bomba tesiri yapsın diye birileri harekete geçmişse bunun adı iktidarın dolaylı bir darbe indirilme teşebbüsüdür. Ona da direndik. AKP kadroları birkaç küçük fire dışında bu süreçlerden tertemiz çıktı.

Sizden talebim bütün bu yürüyüşü emaneti bir başka kardeşime devredene kadar omuz omuza benimle birlikte yürümeniz.. 2 ay içinde 5 ayaklı istişare yürüttük. Bakanlar Kurulu'nda çok az değişiklikle bunu tamamladık. Bakanlar Kurulu'nda her hafta toplanmaya başladık. Bakanlıkları tek tek ziyaret etmeye başladık. Kurumlarımızı ziyaret ettim. Bu hafta içinde Genelkurmay, Hazine ve MİT Müsteşarlığını ziyaret edeceğim. Bakanlıklara ziyaretlerimiz devam edecek. Hepimizden kibirden uzak bir şekilde mahfiyetle hem öğrenmeliyiz, hem bildiklerimizi paylaşmalı ve öğretmeliyiz.

ANA MUHALEFETTE BİR VEKİL İSTİFA EDİYOR. İSTİFA DİLEKÇESİNİN ALTINA İMZA ATIYORUM

Biz bu istişareleri yürütürken ana muhalefetin de istişaresi var bugün. Biz şölen içinde gelirken ana muhalefet partisinden bir vekil istifa etti. İstifa açıklamasında ‘halktan kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP zihniyeti' diyor. Altına imza atıyorum ben de. Sorumsuz çağrılar diyor. Doğru. En son Kobani olaylarında nasıl sorumsuz çağrı yapıp ateşe körükle gittiklerini millet biliyor.

Halktan kopuk muhalefet anlayışı. El hak doğru. Programlarına bakın. Halkla ne kadar bütünleşmişler. Hiçbir zaman halk karşısında kibire kapılmayacağız

Biz seçilmişiz, biz iyi eğitilmişiz onlar ise çarıklı diyen o eski zihniyeti yerle bir edeceğiz.

‘'CHP'de iktidar umudu bulunmayan'' diyor. El hak o da doğru. Onlarda iktidar umudu bile yok. Dünyada da Türkiye'de de önümüzdeki dönemde Türkiye'nin geleceğinin Ak Parti ile şekilleneceği konusunda hiçbir tereddüt yok. Bizim siyaset anlayışımızda hiçbir zaman geçicilik yoktur

HDP NE YAPIYOR?

CHP böyle de HDP ne yapıyor? Çözüm sürecini sabote etmek için gencecik çocukları sokağa sürdüler. Aralarından bir çokları çıktı, günah çıkardı ‘yanlış yaptık' diye. Biz de yanlışlarından ders aldılar zannettik. Ama bugün için yine çağrı yaptılar. 1 Kasım için HDP’yi uyardım. Toplantı gösteri hakkı şiddete yönelirse gerekli tedbiri alırız dedim. Kim şiddete yönelişe yönelsin tedbiri alırız. MHP çözüm süreci ile ilgili hükümetimizin koyduğu iradeye sürekli eleştiri getiriyor. Orta Anadolu'da milli birlik nutukları atmak Türkiye'nin milli birliğini menfaat altına almaz. Biz Türkiye'yi kuşatan tek partiyiz. Kim yanlış yaparsa onun karşısında olacağız. İnsanlık onuruna savaş ilan eden herkes bize savaş ilan etmiştir.

TSK'DA PARALEL YAPILANMAYA İZİN VERİLMEYECEK

Paralel devlet anlayışını kesinlikle tarihin çöplüğüne atacağız. TSK ve güvenlik birimlerimiz güçlendirilecek. Herkes görevini bilerek görev alanı neyse onu yapacak. Ne silahlı kuvvetler, ne de güvenlik birimlerinin içinde paralel yapılanmalara izin verilmeyecektir

Meşruiyetin temeli millettir. Millet adına güç kullanmak arzusunda olanlar millete gidip destek alacak. Bürokrasi üzerinden siyaset yapılmaya kalkılırsa onlara söyleyeceğimiz tek söz var: Milletten aldığımız emaneti çiğnetmeyiz

O siyasi kadroyu beğenmezseniz istifa edersiniz.

KOLAY TESLİM ETMEYİZ

Halktan yetki almadan başımızı almaya kalkarsanız biz bu başı öyle kolay kolay teslim etmeyiz

Binlerce insanı dinlemiş olanlar, özel hayata müdahale etmiş olanlar sadece devlete değil, kendilerine gayet iyi niyetle destek evren o masum kitleye de ihanet ettiler.

Bizim dönemimizde hiçbir sivil toplum hareketi engellenmeyecek. Hangi siyasi düşünceye ait olursa olsun derneklerin özgürlükleri korunacak. Ta ki o dernek üzerinden milletin vermediği bir yetkiyi kullanmaya kalkmasınlar. O zaman o çizgi aşılır.

BUNLAR BAŞKA BİR PARALEL YAPILANMA

Çözüm sürecine saygılıyız dedikten sonra Doğu ve G.Doğu Anadolu'da insanlardan haraç toplamaya kalkanlar, mahkeme kurmaya kalkanlar bunlar da başka bir paralel yapılanmadır. Bunlara da izin verilmeyecek.

Son Kobani olaylarında hepimizin üzerinde hassasiyetle durduğu temel prensip kamu düzenidir.

Hukuk devleti içinde özellikle de TBMM çatısı altında siyaset yapan HDP'liler, bu ülkenin hukuk devleti niteliğine zarar verecek her türlü eylemden uzak durmaya davet ediyorum. Molotof silah sayılacak. Bunları zaten paylaşmıştık.

Her bir bakanlık ziyaretimde bakanlıkların yapısını sonra da spesifik konuları ele aldık.

İŞVERENİN ÇAYINI BİLE İÇMESİ HARAM

Bir denetim elemanının denetime gittiği yere işverenin çayını bile içmesi haramdır. Çünkü bana mesaj geldi. Denetim elemanı gidecek ve orada objektif olarak denetimlerini yapacak.

Devletin alması gereken tedbirler var. Aldık. 6 saat kuralı geldiğinde 6 saati etkin kullanmak için maden işçilerine yerin altında yemek yedirme zorunluluğu getirmek demek değildir. Her türlü adli ve idari soruşturma yapılacak.

İŞÇİNİN HAKKI İHLAL EDİLİRSE O İŞYERİ KAPATILACAK

Bütün işçilerime seslenmek istiyorum. ‘Neden şikayet etmediniz' dedim Ermenek'e gittiğimde. Şimdi yeni bir uygulama başlatmayı düşünüyoruz iş kazaları ile ilgili. Herhangi bir işyerinde işçinin hakkı ihlal edilmişse doğrudan şikayet edecekleri bir hat oluşturacağız. Anında o işyerini kapatırız.

JANDARMAYI GEÇTİKTEN SONRA FAZLADAN YOLCU ALIYOR

Isparta'da devleti kandırıyor, Jandarma'yı geçtikten sonra fazladan yolcu alıyor. Zihniyeti de değiştirmek lazım. Hiç bir yerde size angarya muamelesi yapılamaz. Bildirin ki bu tür teşebbüslere kalkışanlara gereken yapılsın.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1201.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more