Reklamsız Sözcü

Annelerimiz için en güzel hediyeyi Cumhuriyet verdi

Bugün Anneler Günü. Herkes için anlamlı bir gün.

android-time 01:44 11 Mayıs 2014
Annelerimiz için en güzel hediyeyi Cumhuriyet verdi
Bugün Anneler Günü. Herkes için anlamlı bir gün.

En önemli varlığımız olan annelerimiz, Cumhuriyetle birlikte haklarını almaya başladılar. 91 yıllık Cumhuriyet, kadınlar- anneler için pek çok yenilik getirdi. “Onlara en güzel hediyeleri Cumhuriyet verdi”.

SEÇME VE SEÇİLME

Türk kadını “seçme ve seçilme” hakkına 1934 yılında kavuştu. TBMM'nin 5. Dönem seçimlerinde ise parlamentoya ilk defa kadın milletvekilleri girdi.

TEK EŞLİLİK

1926 tarihinde Medeni Kanun ile erkeklerin birden fazla kadınla evlenmeleri yasaklandı, “tek eşlilik” kabul edildi. Ayrıca erkeklerin tek taraflı boşanma hakları kaldırıldı. “Kadınlara boşanma, velayet ve tasarruf hakkı” tanındı.

SOYADI

1997 yılında kadının kocasının yanı sıra “kendi soyadını” da kullanabilmesine olanak sağlandı.

ÇALIŞMA HAYATI

1936'da kabul edilen İş Kanunu ile kadınların çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler yapıldı. 1966 yılında ise kadın ve erkek arasındaki “ücret eşitsizliği” giderildi.
1990 yılında ise kadının çalışmasını “kocanın iznine bağlayan hüküm” kaldırıldı.

AİLE REİSİ BEYANI

1998 yılına kadar kadınların vergiye tabi gelirleri, “Aile reisi beyanı” adı altında kocası tarafından beyan ediliyordu. Yapılan düzenleme ile kadınların ayrı vergi beyanında bulunabilmelerinin önü açılmış oldu.

YENİ MEDENİ KANUN

2001 yılında kabul edilen Yeni Medeni Kanun ile boşanma durumunda “mal paylaşımı, çocukların velayeti gibi konularda erkeklerle eşitlik sağlandı”. Aile reisliği kaldırıldı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more