Reklamsız Sözcü

Dinleme listesine açıklama!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç dinleme listeleri ile ilgili açıklama yaptı.

android-time 18:54 24 Şubat 2014
Dinleme listesine açıklama!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç dinleme listeleri ile ilgili açıklama yaptı.

İşte Arınç’ın konuşmasından satır başları:

DİNLEME OLAYI
Bakanlar Kurulu’nda konu üzerinde görüşme yapıldı. üzücü bir olay. Bugün 2 gazetede bir haber olarak yayınlanan isim listelerinin olduğu bir gün geçirdik. İsimleri geçen siyasetçi, yazar ve sanatçıların bu dinleme sırasında tanınmasın diye farklı isimler kullanılmak suretiyle dinlenmiş. Maalesef çok üzücü bir gelişme. 17 Aralık’tan sonra bazı savcı ve hakimlerin görev yerleri değiştirildi. Bunların isimleri zaman zaman HSYK tarafından açıklandı. 2 savcının ismi geçiyor. Adem Özcan ve Adnan Çimen. Bir hayali ihbar üzerine bir soruşturma başlatarak aldıkları hakim kararıyla bazı dinlemeler yapmışlar.

DİNLENEN ŞAHISLARDAN ÖZÜR DİLENMELİ
-Şu anda inceleme konusu yapılan 107 klasör var. Bu klasörlerin 125’e ulaşabileceği soruşturmayı yapılan savcılar tarafından anlaşılabilecek. AA’nın da santral telefonlarının dinlendiğini ifade ettiniz. Bunlar tamammen kanunsuz dinleme talepleri ve kararlarıdır. Şu anda 2280 kişi ve telefon numarası üzerinde dinleme yapıldığı bugüne kadar geldiği ortaya çıkmış bulunuyor. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu mükemmel bir açıklama yapmış ‘Hükümet neredeydi?’ diye. Hükümet buradaydı ama kararı veren savcıya ve hakime etki yapmamız mümkün değil. Bir taraftan MİT ile tartışmaları, bir taraftan HSYK, internet tartışmaları kimlerin yaptıklarını kimin ihbarlarda bulunduğuna dikkat ederseniz bugün ortaya çıkan gerçekle kimlerin heyecan içinde olduğunu görürsünüz. Bu savcı hakkında bir inceleme, soruşturma başlatılmasını biz isteyebiliyor muyuz? Hayır.

-Dinlenen her şahıstan özür dilenmeli.

ERDOĞAN – OBAMA GÖRÜŞMESİ
Sayın Obama ile Başbakanımızın aralarının soğuduğu ifade edilmişti. 20 Şubat’ta bir görüşme yapıldı. Konuşulan konu Kıbrıs’ta görüşmelerin başlaması, Suriye ile, Mısır ile ilgili görüşmeler. Ukrayna’nın da konuşulduğunu söylemeliyim. Sayın Başkan Obama iyi ilişkilerin devam edeceğini ifade etmişleridir. Olumlu bir görüşmedir.

17 ARALIK
17 Aralık öncesi ve sonrasında yaşananların AK Parti hükümetine darbe olduğunu Sayın Başbakan ifade ediyor, teyit etmeme gerek yok. Ancak şu haliyle bile, ilgili ilgisiz her konuda, bunların birilerine karşı kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

MİT KANUNU BU HAFTA YASALAŞACAK
MİT’le ilgili teklif komisyondan geçti bu hafta yasalaştırılacak. Gerekiyorsa eleştiriler haklıysa zamanı geldiğinde muhalet de katkı sağlıyor. Madde bazen yürürlükten öyle kaldırılıyor. Muhalefetin şöyle bir eksikliği var herşeyi bağıra çağıra karşı çıkıyorlar. Ama bağırıp çağıranların sayısı 28’i geçmiyor. MİT’in 30-40 yıllık yasasını bugünün şartları haline getirmek için bir yasal düzenleme yapılırken istihbarat örgütünün güçlü olmasını kim istemez? Genel Kurul’u bekleyelim umut ediyorum olumlu çıkacaktır.

BAZI KONULARDA ÜSLUP FARKIMIZ VAR
Biz arkadaşımızla şaka yapacak kadar birbirimiz bağışlıyoruz. İngiltere’de 2 gün güzel temaslar yaptım. Ben bir siyasetçiyim. Başbakanımızın yanında olmak her yönüyle bu hükümeti savunmak noktasındayım. Evet bazı konularda üslup farklılıklarımız olabilir. Esasta ve özde ayrılmayız. O camianın binlerce samimi insanına benim gönül açmam lazım. Ama bugün öğrendiğim bu olaylar sayın başbakanımızın bu konularda ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Bugün polislikten atılmış ABD’ye gönderilmiş birisinin kaçmadığı ben onunla görüşüyorum şeklinde bir mesajı var. Başbakanın konutuna böcek koyduğu düşünülen kişiden bahsediyorum.

-17 Aralık’ın şer görünen bir tarafı var hayır görünen bir tarafı da var. Herşeyin farkına varıldı.

İNTERNET YASASINA AB TEPKİSİ
Yasama meclisinin yaptığı işlem hakkında müzakereler askıya alınacak diye kim kimin gözünü korkutacak? Bugüne kadar değişikilik yoktu da fasılları mı açtınız üst üste? Bir yaptığımız işleri AB müktesebatına uygun yapıyoruz. İnternetle ilgili bir düzenleme yapıyoruz AB ölçütlerine uygun olarak. Gerçek hayatta suç varsa failine ulaşırsınız yargılama yaparsınız. Ama gerçek hayatta suç olan gerçek hayatta da suçtur. Peki onu nasıl bulacağız? Onun failini bulmak amacımız. O sayın üyenin sanırım bunlardan haberi yoktur.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 19:1724.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more