Reklamsız Sözcü

Danıştay, milli park talanına ‘dur’ dedi

Danıştay, Milli Parklar Yönetmeliği’nde değişiklik getiren düzenlemeye dur dedi.

android-time 11:57 28 Ekim 2014
Danıştay, milli park talanına ‘dur’ dedi
Danıştay, Milli Parklar Yönetmeliği’nde değişiklik getiren düzenlemeye dur dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 18 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Parklar Yönetmeliği'nde değişiklik getiren düzenlemeyi Danıştay durdurdu.

Orman Mühendisleri Odası'nın açtığı davaya bakan Danıştay 6. Dairesi, içme suyu temini gerekçe gösterilerek yönetmeliğe eklenen ve milli parklarda yapılaşmanın önünü açacağı belirtilen “ve kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk arzeden” ifadelerinin hukuka uyarlılığı bulunmadığına hükmederek yürütmesini durdurdu.

Talan yasası tartışma yarattı

sol.org’dan Yusuf Yavuz’un haberine göre ülke genelindeki 40 Milli Parkın geleceğini etkileyecek olan Yönetmeliğin 5. Maddesine tartışma yaratan şu ifadeler eklendi: “Ancak; içme suyu temini açısından yapımı aciliyet gösteren ve kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk arzeden tesisler için uzun devreli gelişme planı/gelişme planı şartı aranmaz. İlgili kurumların görüşleri alındıktan sonra yapılan bu tesisler uzun devreli gelişme planlarına/gelişme planlarına işlenir.”

Danıştay yürütmeyi durdurdu

Orman Mühendisleri Odası'nın açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davayı gören Danıştay 6. Dairesi, söz konusu Yönetmeliğin 1. maddesinde yer alan “ve kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk arzeden” ifadesinin hukuka aykırı olduğu belirtilerek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more