Reklamsız Sözcü

Elektrik şirketlerine kar garantisi

Acar : "Dağıtım özelleştirmelerinin ardından kayıp kaçak düşecekti, fiyatlar düşecekti ama tersi bir süreç yaşanıyor.”

android-time 13:13 5 Mayıs 2014
Elektrik şirketlerine kar garantisi
Acar : "Dağıtım özelleştirmelerinin ardından kayıp kaçak düşecekti, fiyatlar düşecekti ama tersi bir süreç yaşanıyor.”

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, elektrik faturalarındaki ek tahsilatları TBMM gündemine taşırken, faturalarda kullanılan elektriğin payının azaldığı, ek ödemelerin payının ise arttığı ortaya çıktı.

CHP'li Acar'ın önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik abonelerinden alınan güvence bedelinin Tarifeler Yönetmeliği kapsamında belirlendiğini, bu uygulamanın yeni getirilmediğini kaydetti. Yıldız, abone gruplarına göre sanayi ve ticaret abonelerinden 47,9 TL/kW, meskenlerden 16,9 TL/kW, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone gruplarından da 22,7 TL/kW güvence bedeli alındığını kaydetti.

Elektrik faturasının bileşenleri konusunda da bilgi veren Yıldız, faturalarda 2009'da yüzde 57,8 olan elektrik payının, 2014 yılında 57,6'ya düştüğünü, kayıp enerji bedelinin de yüzde 8,7'den yüzde 9,2'ye, perakende satış hizmet bedeli ve sayaç okuma bedeli ise 0,7'den 2,2'ye yükseldiğini bildirdi. Yıldız'ın verdiği bilgiye göre elektrik faturasının bileşenleri şöyle:

“Enerji bedeli (yüzde 57,8-57,6), Kayıp enerji bedeli (yüzde8,7-9,2), Dağıtım sistemi kullanım bedeli (yüzde 10,4-7,8), Perakende satış hizmet bedeli+ sayaç okuma (yüzde0,7-2,2), İletim sistem kullanım bedeli (yüzde1,8- 2,4), Enerji fonu (yüzde 0,7-0,7), TRT payı (yüzde 1,3-1,4), Elektrik tüketim vergisi (yüzde 3,3-3,4), KDV (yüzde 15,3-15,3)”

ŞİRKETLERE KAR GARANTİSİ

Bakan Yıldız'ın yanıtını değerlendiren Acar, “Faturalar sürekli olarak şişiriliyor, yurttaşlar elektrik parası değil şirketlere para ödüyor. Dağıtım özelleştirmelerinin ardından kayıp kaçak düşecekti, fiyatlar düşecekti ama tersi bir süreç yaşanıyor. Elektrik faturasında elektriğin payı azalırken, kayıp-kaçak bedeli, perakende satış hizmet bedeli ve sayaç okuma bedelinin oranı artıyor. Bunlar doğrudan dağıtım şirketlerinin cebine gidiyor. dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more