Reklamsız Sözcü

Erdoğan’ı Gül açıklayacak

AKP, Cumhurbaşkanı adayını açıklama konusunda ilginç bir yöntem izleyecek...

android-time 14:51 26 Mayıs 2014
Erdoğan’ı Gül açıklayacak
AKP, Cumhurbaşkanı adayını açıklama konusunda ilginç bir yöntem izleyecek...

Veli TOPRAK / SÖZCÜ

AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı önümüzdeki hafta açıklanacak. Ancak açıklama şekli ve kamuoyuna duyurulması konusunda ilginç bir yöntem izlenecek. Başbakan Erdoğan'ın adaylığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açıklanacak.

İSTİŞARELERİ BİTİRDİ

Başbakan Erdoğan, AKP'nin Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda 30 Mart'tan itibaren istişare yapıyor. Milletvekilleri, parti kurucuları, il başkanları, belediye başkanları, büyük kongre delegeleri başta olmak üzere partinin tüm kademeleriyle toplantılar yapan Erdoğan, “Adayımız kim olsun?” sorusuna cevap aradı. İki ay boyunca yapılan toplantılardan Erdoğan'a yüzde 90'lara varan destek çıktı.

GÜL'E ANLATTI

Erdoğan, bu süre içinde Cumhurbaşkanı Gül'le adaylık konusunda ikisi özel dört görüşme yaptı. Halkın ve partisinin kendi adaylığına verdiği desteği anlatan Erdoğan, Ağustos'ta halkın seçeceği Cumhurbaşkanı olmak istediğini paylaştı. Gül, Erdoğan'ın bu görüşüne ‘hakkınız' cevabını verdi.

3 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulacak. 3 Haziran Salı günü AKP'nin adayı resmen açıklanmış olacak.

‘TAYYİP KARDEŞİM'

Erdoğan'ın adaylığını kamuoyuna Cumhurbaşkanı Gül duyuracak. Bu durum 2007 yılını hatırlattı. Başbakan, Meclis'te grup toplantısında Gül'ün adaylığını “Cumhurbaşkanı adayımız Abdullah Gül kardeşim” diye ilan etmişti. Şimdi 7 yıl sonra bu defa aynı yöntemle Gül “Tayyip bey Cumhurbaşkanı adayı” diyecek.

PARTİYE DÖNECEK Mİ?

AKP kulislerinde, Erdoğan'ın aday olup Çankaya Köşkü'ne çıkması halinde Gül'ün ne yapacağı merak ediliyor. Erdoğan'ın planlarında Gül'ün inişi yoktu. Ancak son dönemde yaşanan bazı gelişmelerden sonra Gül'ün dönüşü güçlendi. Kongre ile Gül'ün AKP'nin başına geçeceği belirtiliyor.

Son güncelleme: android-time 15:0226.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more