Reklamsız Sözcü

Ethem Sarısülük anıldı!

Ankaralılar öğle saatlerinde Kızılay'a gelerek, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem'i andı.

android-time 13:26 31 Mayıs 2014
Ethem Sarısülük anıldı!
Ankaralılar öğle saatlerinde Kızılay'a gelerek, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem'i andı.

SÖZCÜ ANKARA/

CHP Gençlik Kolları, Gezi Direnişi'nin birinci yıldönümünde Kızılay'a yürüdü ve Ethem Sarısülük'ün öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “”Mesele iki ağaç meselesi değildi; mesele, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak, temel hak ve özgürlükler, düşünce çerçevesinde bu ülkeyi geliştirmek, demokrasiye sahip çıkmak meselesiydi” dedi.

Yıldız, Genel Merkez'de düzenlendiği basın toplantısında şöyle konuştu:

Türkiye’de sosyolojik olarak en yüksek rakamı oluşturan gençlerin bir yıl önce tarih yazdıkları önemli bir gündür.

Mesele iki ağaç meselesi değildi; mesele, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak, temel hak ve özgürlükler, düşünce çerçevesinde bu ülkeyi geliştirmek, demokrasiye sahip çıkmak meselesiydi.

Gezi süreci, siyasi partilerin üzerinde bir süreçti. Toplumun siyasi kurumları yönettiği bir halk hareketiydi. Bu sürecin için her kesimden insan vardı ama bu sürecin omurgasını bu ülkenin gençleri oluşturdu. Bu ülkenin gençleri tüm siyasilere de siyasetin yeni bir dile yeni bir anlayışa, yeni bir kimliğe, genç bir vizyona ve yeni muhalefet tarzına ihtiyacı olduğunu ispat etti. Herkesin ‘duvar yazılarıyla bu ülke değiştirilemez’ dediği bir noktada, dünya gündemini kitledi. Bir yıl önce verdiğimiz mücadelenin haklılığı, ne yazık ki hala ortadadır. Türkiye’de bir sıkışmışlık söz konusudur, bu sıkışmışlığı Türkiye’nin gençliği, CHP’nin gençlik kolları aşacaktır.

Yıldız, CHP İstanbul Gençlik Kolları’nın Taksim’de yapılacak eylemlere katılacağını da bildirdi.

Bir süre baretlerle alanda oturma eylemi yapan CHP gençler, Ethem’in vurulduğu bölgeye, anısına karanfil bıraktılar. Gençler, Ethem’in katledildiği yerde mum yakarak, “Ethem Sarısülük, İsyan, Devrim, Özgürlük”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Ethem’in katili, AKP’nin polisi” sloganları attılar.

 

Son güncelleme: android-time 14:1331.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more