Reklamsız Sözcü

Genelkurmay’dan ‘paralel yapı’ iddialarına cevap

Genelkurmay Başkanlığı son dönemde kamuoyuna yansıyan 'paralel yapı' iddialara ilişkin açıklama yaptı.

android-time 11:12 5 Mayıs 2014
Genelkurmay’dan ‘paralel yapı’ iddialarına cevap
Genelkurmay Başkanlığı son dönemde kamuoyuna yansıyan 'paralel yapı' iddialara ilişkin açıklama yaptı.

TSK'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bazı basın yayın organlarında; 30 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen MGK toplantısında ele alınan kararlardan birisinin de, TSK içinde yer aldığı iddia edilen paralel yapılanmaya yönelik tedbirlerle ilgili olduğu ve bu kapsamda söz konusu yapılanmayı esas alan bir araştırma başlatıldığı, bunun sonucunda Yüksek Disiplin Kurulu ve 2014 yılı Ağustos ayındaki YAŞ toplantısında bazı personelin TSK'dan ihraç edileceğine yönelik haberler yer almıştır. Ağustos ayı olağan YAŞ toplantısına yönelik çalışmalar, kurumsal hafıza ve teamüller çerçevesinde ve normal seyrinde sürdürülmektedir.

Söz konusu haberler gerçek dışıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir hukuk devleti olma vasfının gereği olarak TSK'da tüm faaliyetler, başta Anayasa olmak üzere mevcut kanun, yönetmelik ve yönergeler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu bağlamda TSK'da, dayanağını yasal mevzuattan almayan hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Diğer taraftan TSK’da hiçbir dönemde personel arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapılmamıştır. TSK'da ayırma işlemleri; yasalarda belirtilen nedenlere ve somut, hukuki delillere dayanarak yapılmaktadır. Konu ile ilgili iddialar gerçek dışıdır.

Son güncelleme: android-time 12:0105.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more