Reklamsız Sözcü

Halkbank 111 milyon TL zarara uğratıldı

CHP’li Aykurt Eroğlu: Halkbank 111 milyon TL zarara uğratıldı.

android-time 20:52 19 Şubat 2014
Halkbank 111 milyon TL zarara uğratıldı
CHP’li Aykurt Eroğlu: Halkbank 111 milyon TL zarara uğratıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Halkbank'ın Meksan şirketine kullandırdığı ve tahsil edilmeyen teminatlı alacağını çok düşük bedelle Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş ve Korkut Özal'ın ortak olduğu Akabe Şirketi'ne devrederek bankanın toplamda 111,3 milyon TL zarara uğratıldığını iddia etti.
CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamada, bir gazeteye şirket avukatının yaptığı, “Bankanın zarara uğratıldığı arazinin ucuza satıldığı iddialar asılsızdır” şeklindeki açıklamalarına değinerek, Halkbank'ın 1998 yılında Meksan'a 5 milyon 850 bin dolar kredi kullandırdığını ve bu kredinin karşılığında İstanbul Pendik Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 milyon metre kare araziyi teminat olarak aldığını kaydetti. Kredinin geri ödemelerinde sorun çıktığını ve Meksan'ın 14 Temmuz 2009'da iflasına karar verildiğini hatırlatan Erdoğdu, “Halk Bankası'nın alacağının 137 milyon TL'den 51 milyon TL'ye düşürüldüğü yetmezmiş gibi, 51 milyon TL'lik alacağının iflas kararının verildiği tarih ile temlik tarihi arasında geçen süre boyunca doğan yaklaşık 25,3 milyon TL'lik gecikme zammı dikkate alınmadı” dedi.

-“ALICI VE SATICI AYNI GRUP”-

Bu aşamada Halkbank'ın alacağının, 15 milyon dolar karşılığında Akabe'ye temlik edildiğini belirten Erdoğdu, “Halkbank, Mustafa Latif Topbaş, Mahmut Muhammed Topbaş, Abdullah Tivnikli, Metin Uysal, Bekir Aydoğan ve Mustafa Ünlü'nün ortak olduğu Akabe AŞ'ye 137 milyonluk alacağını yaklaşık 27 Milyon TL'ye devrederek, 110 Milyonluk Liralık teminatlı alacağından vazgeçti” iddiasında bulundu.
Akabe'nin alacağının temlik almasından sonra iflas masasının, Ballıca Köyü mevkiinde bulunan 5 milyon metrekarelik arazinin, pazarlık usulüyle satışına karar verildiğini anlatan Erdoğdu, “Söz konusu gayrimenkul 30 Kasım 2012 tarihinde pazarlık usulü satışa çıkarılmış ve bu satışa sadece Güven Enerji katılmış ve 120 milyon TL'ye satın almıştır. Güven Enerji Şirketi 4 Ağustos 2008 tarihinde 5 bin TL sermayeyle kurulmuş bir şirket olup, hisseleri 28 Kasım 2012 tarihinde, yani satıştan üç gün önce, Kadri Tunç Peker ve Mehmet Şahin tarafından devralınmıştır” dedi. Güven Enerji'nin satışa katılmak için gerekli olan 40 milyon TL teminatı Albaraka Türk Katılım Bankası'ndan temin ettiğini, belirten Erdoğdu, Akabe ile Güven Enerji'nin ortaklarının aynı kişiler olduğunu söyledi. Erdoğdu, mevcut satış organizasyonunun kanunda yer alan “muvazaalı işlemlerden” biri olduğunu kaydetti. (ANKA)

Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş ve Korkut Özal'

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more