Reklamsız Sözcü

‘İnsanlar öldükten sonra…’

Kılıçdaroğlu: Üzüldüğüm nokta şu. İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor. Oysa hükümet insanlar ölmeden oraya gitmeliydi.

android-time 19:13 29 Ekim 2014
‘İnsanlar öldükten sonra…’
Kılıçdaroğlu: Üzüldüğüm nokta şu. İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor. Oysa hükümet insanlar ölmeden oraya gitmeliydi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı’nda, Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazası hakkında konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Madende insanlarımız var. Umudun kesildiği ifade ediliyor. Gerçekten yüreğim yanıyor. Üzüldüğüm nokta şu: İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor. Oysa hükümet insanlar ölmeden oraya gitmeliydi” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kadıköy’de yapılacak fener alayı yürüyüşüne katılmak için geldiği İstanbul’da, Atatürk Havalimanı’nda Ermenek’teki maden faciası ile ilgili soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Madende insanlarımız var. Umudun kesildiği ifade ediliyor. Gerçekten yüreğim yanıyor. Üzüldüğüm nokta şu: İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor. Oysa hükümet insanlar ölmeden önce oraya gitmeliydi. Şimdi bir sürü insan gidiyor, ambulanslar gidiyor, Başbakan gidiyor, Cumhurbaşkanı gidiyor, kurtarıcılar gidiyor… Oysa bütün bu olaylardan önce, sadece bir mühendis, aklı başında namuslu bir mühendis gönderselerdi, bu ölümlerin hiç birisi olmayacaktı. Sormadan edemiyorum: Bu ülkede gerçekten hükümet var mı? Ölümden sonra gidiyorlar. Koşa koşa gidiyorlar. Niye ölümden önce gitmiyorsunuz? Niye bir yetkiliyi görevlendirmiyorsunuz? İnsan öldükten sonra mı o insanlara değer veriyorsunuz? Soma’da oldu, Ermenek’te oluyor. Yarın bir başka yerde olacak. Asansörde oluyor.”

ÜZÜNTÜDEN DUDAKLARI TİTREDİ

Konuşması sırasında zaman zaman dudaklarının üzüntüden titrediği görülen Kılıçdaroğlu, çok üzgün olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de insan hayatı bu kadar ucuz mu? Hükümete gerçekten sormak istiyorum. İnsanın hayatı bu kadar ucuz mu? Neden bizde insanlar ölüyor da Fransa’da ölmüyor? Amerika’da ölmüyor. Rusya’da ölmüyor. Neden iş kazalarında Avrupa birincisiyiz. Vicdanım sızlıyor. Üzülüyorum. Kime dert yanacağız. Vatandaşlarımın düşünmesi lazım, bu ülke böyle yönetilemez. Öldükten sonra önlem alıyorlar. Öldükten sonra önlem alınmaz. Akıllı insanlar, insanlar ölmeden önce önlem alırlar. Risk önceden belirlenir, önlem alınır, ondan sonra siz ölümleri azaltmış olursunuz. İnsanlar ölüyor koşa koşa gidiyorlar, Ambulanslar gidiyor. Neymiş efendim, insanlar ölmüş. Eee, insanlar öldükten sonra ne yapayım ben arkadaşlar Bu açıdan Türkiye’nin akılla yönetilmediğini söyledim. Çok üzgünüm. Yani bugün Cumhuriyetimizin 91. yılı. Coşkuyla kutlamak istiyoruz. Gelişmek istiyoruz. Büyümek istiyoruz. Zenginleşmek istiyoruz. İş kazaları olmasın istiyoruz. İnsan haklarına saygı istiyoruz. Anasız babasız çocuklar olmasın istiyoruz. Geldiğimiz noktaya bakın. Hükümet, insanlar ölüyor, önlem alacakmış. Ne diyeceksiniz bunun için?” (DHA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more